Sázka na příští bankovní krizi

Dvě z předních newyorských bank, Goldman Sachs a JPMorgan, nově svým klientům nabízí netradiční možnost investice. Ti, kteří si chtějí vsadit proti další bankovní krizi, mohou tak u těchto bank učinit pomocí swapu. Jak to celé funguje? A proč na tom mohou investoři vydělat?

Od poslední bankovní krize neuplynulo ani deset let a banky JPMorgan a Goldman Sachs už klientům nabízejí možnost vsadit si na další krach. Oba finanční domy nově nabízí derivát, který umožní investorům si vsadit na, nebo proti, rizikovým bankovním dluhopisům, u kterých platí, že je finanční regulátoři mohou rychle smést ze stolu, jakmile bude dlužník, tedy banka, v problémech, uvedla agentura Bloomberg ve své zprávě.

Podle Maxe Ruschera z IHS Markit se na zveřejnění této nabídky chystají i další finanční instituce. Kontrakty, které jsou známé pod jménem total return swap, by se v nabídce dalších bank prý měly objevit do několika týdnů.

Finanční zbraně hromadného ničení? Půl trilionu dolarů v derivátech

Příklad total return swap je obchod mezi dvěma stranami, kdy jedna obdrží roční půjčku vázanou k sazbě LIBOR a dodatečným zafixovaným výnosem dvou procent. Druhá strana obdrží cenné papíry indexu S&P 500 v hodnotě jednoho milionu dolarů. Pokud je LIBOR 3,5 % a S&P 500 posílí za rok o 15 %, první strana zaplatí druhé 15 % a druhá první 5,5 % (2+3,5) výnosu (total return). Vypořádání na konci swapu (netting) pak proběhne od první strany ke druhé, a to o velikosti 9,5 % (15-5,5) z 1 mil. USD, tedy 95 tis. USD.

Obchod JPMorgan a Goldman Sachs stojí na cenných papírech známých jako Additional Tier 1 (AT1 – nejsou zajištěny bankou a ani další institucí). Tyto cenné papíry začaly banky vydávat po evropské dluhové krizi. Jejich hlavním úkolem je ochránit daňové poplatníky státu, aby nenesli náklady vládních bailoutů. Jednoznačně pak mají vinou vysokého rizika i vyšší výnos než většina dluhopisů. A právě díky vyšší výnosnosti se staly vyhledávaným zbožím – dnes se jedná o trh v objemu 150 miliard dolarů. Průměrný výnos AT1 je 4,8 procenta, což je dle dat Bank of America Merill Lynch zhruba desetinásobek výnosu prioritních bankovních dluhopisů.

Fed minutes: Úroky půjdou v prosinci takřka jistě nahoru. Co inflace?

Část poptávky po tomto derivátu pochází od investorů, kteří se chtějí ochránit, pokud by ceny dluhu spadly nebo pokud by měla vypuknout bankovní krize. Taková situace nastala například v červnu, kdy cenné papíry AT1 vydané Banco Popular Espanol byly odepsány v rámci záchrany španělské banky.

„Někteří investoři hledají šanci, jak si jinou třídou aktiv zpestřit své portfolio, kdežto jiní nástroj využívají k hedgeování. Na jedné straně investor, který kupuje total return swap navázaný na AT1, doufá v budoucí růst hodnoty cenného papíru. Prodejce naopak sází na opačný scénář,“ stojí ve zprávě IHS Markit.

Léčba startupového prostředí? Chceme čelit eventové horečce

V období, kdy finanční trhy dosahují jednoho rekordu za druhým a kdy se držitel Nobelovy ceny za ekonomii bojí o zdravý rozum investorů, se zdá, že se finanční svět honí za investičním ziskem, a to za stálé nejistoty a obav z nafouknutého bublinového trhu, uvádí Bloomberg. Pravdou je, že v tomto směru jsou už nejen experti, ale především i sami regulátoři  mnohem opatrnější. Oba tábory si totiž velmi dobře pamatují dobu kolem poslední finanční krize, kdy banky pomocí credit default swapů vázaly velmi rizikové hypotéky do „bezpečných“ derivátů, které následně, když hypotéky přestávaly být spláceny, přispěly k celkovému kolapsu finančních trhů.

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost. 

Newsletter