Dolar sráží klesající výnosy i jestřábí ECB. Pomůže Fed?


08:36 • 11. října 2017

Tagy: RoklenFx, forex, fx, dolar, euro, koruna, EURCZK, EURUSD, USDCZK

Dolar má za sebou další den ztrát. Vůči euru se dostal dokonce až k hranici 1,182 EURUSD. Za tímto posunem stojí hned několik fundamentů. Mezi ty nejsilnější patří například pokles výnosů amerických státních dluhopisů, stejně tak i jestřábí komentáře z dílny Evropské centrální banky.

Společné evropské měně se tak včera dařilo, a to i přesto, že se vzduchem nesla nervozita kolem Katalánska. Její působení částečně rozehnal například komentář členky správní rady ECB Sabine Lautenschlaegerové, která se dle agentury Reuters přiklonila k tomu, že by ECB měla začít osekávat své nákupy státních a soukromých dluhopisů během příštího roku. Podle jejích slov by tento proces měl být postupný, a to až do doby, než banka nepřestane bondy zcela nakupovat.

„I přesto, že vypustíme čisté nákupy všech dluhopisů, určitá míra akomodativní politiky by měla být na místě,“ řekla Lautenschlaegerová a poukázala přitom na fakt, že ECB reinvestuje prostředky získané z bondů před splatností – stejně jako to dělá i americký Fed.

Co se týče Katalánska, to ve výsledku do hry nikterak nevstoupilo. Tamní parlament sice jednal o nedávném referendu a možnosti vyhlášení nezávislosti, avšak  na tento krok nakonec nedošlo. Katalánský premiér Carles Puigdemont si prý chce nechat čas na jednání s centrální vládou Španělska, aby tak mohl snížit napětí mezi oběma tábory. Na to by během dnešního dne měl reagovat španělský premiér Rajoy. V jeho případě by mohlo dojít například na odmítnutí jakékoliv debaty o nezávislosti Katalánska, případně i na omezení jeho autonomie.

Vedle výše zmíněného pak k silnějšímu euru přispěla i data jako například německá obchodní bilance, která skončila přebytkem 20 miliard euro při očekávání na 15,5 miliardách. Stalo se tak především díky expanzi německého exportu, který v srpnu zaznamenal růst o velikosti 3,1 % meziměsíčně, zatímco predikce pracovala s 1,1 %. Nárůst pak vykázal i import našich sousedů, a to o 1,2 % oproti odhadu na 0,5 %. 

Z amerických událostí kromě poklesu výnosů státních bondů do kurzu stále vstupuje i nervozita kolem Trumpovy daňové reformy. Celou situaci se nedaří zachránit ani tím, že americké akcie rostly, přičemž index Dow Jones opět posunul své historické maximum zavírací ceny.

V rámci dnešního dění bude klíčovou událostí zveřejnění zápisu z posledního zasedání amerického Fedu. Na něm zaznělo, že letošní plán ohledně tří kol zvyšování sazeb je stále ve hře, tudíž se pozornost bude soustředit především na možné náznaky, kdy by k poslednímu úrokovému „hiku“ tohoto roku mohlo pravděpodobně dojít. Aktuální odhady agentury Bloomberg ho vidí v prosinci, a to s více než 76% pravděpodobností.

Fed sazby sice nezvýšil, ale bilanci začne osekávat v říjnu

Co se týče vývoje koruny, v úterý jsme byli ve výsledku svědky jejího velmi mírného zpevnění vůči euru, a to až k hranici 25,87 EURCZK. O něco výraznější posun byl pozorován ve dvojici s dolarem, kde jsme se dostali krátce až pod 21,90 USDZCK.

V případě domácí měny nebyly zveřejněny žádné nové fundamenty, které by s kurzem jakkoliv „zamávaly“. Více než půlprocentní pohyb ve prospěch koruny vůči dolaru byl pak způsoben výše zmíněnými okolnostmi, které tedy ovlivnily posun americké měny nejen vůči té evropské, ale i české.

Datový klid bude na domácí scéně převládat i dnes.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.