Jak moc do toho ČNB šlápne? Možná až „netradičně“

Vyplnění predikce, že Česká národní banka zvýší své sazby již v listopadu, je, jak se zdá, hotovou věcí. Nově se teď ale začíná spekulovat o tom, že by tento trend návratu do „normálu“ mohl být mnohem rychlejší, než tomu bylo doposud a než většina trhu očekávala. Jako další člen bankovní rady ČNB to naznačil Tomáš Nidetzký.

V rozhovoru pro agenturu Reuters Nidetzký naznačil, že na příštím měnověpolitickém zasedání může rada hlasovat pro zvýšení sazeb o 50 bazických bodů. Pro srovnání, za „tradiční“ velikost tzv. úrokového hiku bývá označováno 25 bazických bodů. 

Nemyslím si, že by česká ekonomika nedokázala absorbovat zvýšení sazeb o půl procentního bodu,“ řekl Nidetzký pro Reuters. „Klíčová sazba se aktuálně nachází na 0,25 %, což je mnohem blíže k nule než cokoliv jiného,“ dodal.

Případné zvýšení sazeb o 50 bazických bodů by dle Nidetzkého mohlo být signálem procesu mnohem výraznějšího růstu úroků, který by však musel být prováděn s mnohem delším časovým odstupem, aby bylo možné dostatečně zanalyzovat dopady tohoto kroku.

Vzhledem k tak nízké úrokové základně si můžeme dovolit výraznější zvýšení sazeb, aniž bychom tím chtěli vyslat signál, že by se ekonomika jakkoliv významně přehřívala,“ je přesvědčen centrální bankéř. „Tento krok by tak naznačoval, že se další zvyšování sazeb bude odehrávat s mnohem menší frekvencí a že na příští zvýšení dojde spíše později než hned po nadcházejícím zasedání,“ vysvětlil.

Razantnějšímu zvyšování sazeb v neposlední řadě nahrává i samotný vývoj kurzu koruny. „Prozatím nebyl vývoj kurzu nikterak dramatický, což nám umožňuje návrat ke standardní politice. Koruna v tomto směru moc práce neudělala,“ dodal.

Na druhou stranu, jak Nidetzký naznačil, existuje i druhý přístup, a to postupné zvyšování úroků o „tradičních“ 25 bazických bodů na každém zasedání ČNB po šesti týdnech.

„Hokejkový“ výhled

Co se týče výhledu do příštího roku, ČNB by mohla, ale ne nutně, dále pokračovat v posunu ke standardnímu nastavení měnové politiky, čemuž odpovídá nastavení nominálních úroků v rozmezí 2,5 až 3 procent vzhledem k dvouprocentnímu inflačnímu cíli. Nová prognóza v oblasti sazeb by tak mohla připomínat „hokejku“ naznačující jejich mnohem prudší nárůst (jako tomu bylo u únorové prognózy), upozornil bankéř.

Nejvýraznější jestřábi

Nidetzký patří do čtveřice členů bankovní rady ČNB, kteří na předchozím měnověpolitickém zasedání hlasovali pro ponechání sazeb na stávajících úrovní. V souvislosti s tím centrální bankéř uvedl, že tak učinil proto, jelikož si chtěl počkat na novou prognózu ČNB, stejně tak i na oznámení dalších kroků v oblasti měnové politiky Evropské centrální banky (zasedá tento čtvrtek).

V obdobném duchu jako dnes Nidetzký se již dříve vyjádřil další člen rady, a to Vojtěch Benda. Ten v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že ekonomika už teď vykazuje určité známky přehřívání. „Není to zatím tak fatální, aby se to hned výrazně přelévalo do inflace, ale můžeme tím pádem v klidu pokračovat se zvyšováním sazeb,“ sdělil centrální bankéř s tím, že na základě toho by českému hospodářství prospělo zvýšení hlavní úrokové sazby o 50 až 75 bazických bodů ještě letos.

Benda na bedně aneb jestřáb, který zdražil korunu

Koruna v návaznosti na výše zmíněné zpevnila vůbec poprvé od října 2013 po hranici 25,60 za euro. Dosud nejsilnější hodnota od konce kurzového závazku ČNB se tak posunula na 25,57 EURCZK. Aktuálně se již nacházíme na 25,59 EURCZK.

Kdy padne hranice 25,60 za euro? Další doping od jestřába z ČNB

 

Newsletter