Koruna roste. Je nejsilnější od zahájení intervencí


08:33 • 17. října 2017

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, EURUSD, USDCZK

Koruna včera zpevnila na nejsilnější úroveň od zahájení režimu kurzového závazku České národní banky, tedy od listopadu 2013. Dostala se pod 25,74 EURCZK, dnes ráno je kurz na 25,80 EURCZK a vůči dolaru pak na 21,94 USDCZK.

Banka ING včera doporučila sázku na short EURCZK skrze 12měsíční forward. Na počátku září přitom oznámila, že uzavřela svou dlouhou korunovou pozici se ziskem. 

Podle ING nejsou centrální bankéři znepokojeni nedávným posílením koruny pod úroveň 26 EURCZK. ČNB pravděpodobně zvýší úrokové sazby víc, než očekává trh. ING věří tomu, že ČNB vnímá současnou situaci jako návrat k normálu. Překoupenost koruny tak umožňuje vyšší nárůst sazeb, než v situaci, když kurzový kanál funguje běžně, a není ovlivněn překoupeností.

Český statistický úřad včera informoval o vývoji indexu cen výrobců a čísla předčila očekávání trhu. Za vývojem průmyslových cen stál především vývoj cen ropy, která se pohybuje na úrovni nejvyšších hodnot od poloviny roku 2015.

Dolar k euru ráno posiluje na 1,1760 EURUSD. „Sezónně očištěná srpnová bilance zahraničního obchodu eurozóny překonala očekávání, ale euro z toho žádným způsobem neprofitovalo,“ uvedl David Kocourek z Komerční banky.

Americký prezident Donald Trump se minulý týden setkal s ekonomem Johnem Taylorem (Stanford Universtity). Právě Taylor je jedním z kandidátů na post šéfa americké centrální banky (Fed). Na šéfa Bílého domu dle agentury Bloomberg udělal po hodinovém rozhovoru příznivý dojem.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.