Kde jsou ty slavné croissanty? I Francouzi čelí máslové krizi

Jedna z neznámějších francouzských potravin už je ve Francii pomalu vzácnější než v Čechách. Proč? Francouzi kvůli tvrdému cenovému boji mezi supermarkety a producenty mléčných výrobků nemají dostatek másla. Jeho výrobci se totiž rozhodli vydat na zahraniční trhy. 

Velká máslová krize se dostala dál až na západ Evropy. Vedle Čechů teď dynamické zdržováním másla zažívají i Francouzi. O to horší je situace, vezmeme-li v potaz fakt, že v zemi galského kohouta je vůbec největší spotřeba másla na jednoho obyvatele na světě. Tradiční výrobky, k jejichž výrobě je máslo potřeba, např. croissant au beurre, nebo-li máslový croissant, se tak střetávají v souboji se světovými komoditními trhy, uvedla agentura Bloomberg.

Zvyšující se poptávka po másle a klesající výroba totiž vytlačily jeho cenu vzhůru. Francouzské supermarkety však odmítají zaplatit za tento mléčný produkt více, a tak si producenti nachází odbyt v zahraničí.

„Problém je čistě na francouzském území, kde aktuálně probíhá cenová válka mezi lokálními maloobchodníky. Ti odmítají zvýšit ceny i o pár centů. Francouzští producenti mléčných výrobků ale vidí příležitost na zahraničních trzích. Přirozeně tak začínají prodávat za vyšší ceny v zahraničí,“ uvedl pro Bloomberg vedoucí asociace mléčných výrobců Thierry Roquefeuil.

Zákonodárci krotí paniku

Přestanou být tamní supermarkety tvrdohlavé? Situace už dosáhla takové vážnosti, že stejně jako před nedávnem v České republice se začali problémem zaobírat i zákonodárci.

Velká máslová krize?

„Chtěl bych ujistit všechny spotřebitele, že máslo si brzy najde cestu do regálů francouzských obchodů. Francouzi tak nebudou postrádat klíčovou potravinu, která dělá čest každému stolu ve Francii a je pýchou našeho potravinářského průmyslu,“ uvedl ministr zemědělství Stéphane Travert minulou středu na Národním shromáždění.

Podle statistiky, která byla v sobotu zveřejněna konzultantskou firmou Nielsen, nebylo celkem 30 procentům poptávky po másle v době mezi 16. a 22. říjnem vyhověno. V některých obchodech dokonce převyšovala poptávka nabídku o 46 procent.

Ideální cena másla? Podle Čechů do 40 korun, ukázal průzkum

Světové ceny másla se meziročně téměř ztrojnásobily – z 2500 euro za tunu až na 7000, uvedla francouzská konzultantskou společnost Agritel. V Evropě ceny během září dosáhly 6500 euro, což je nejvyšší hodnota od roku 2000, kdy začala Evropská komise tato data shromažďovat.

Co stojí za krizí?

Pokud se ptáte, co stojí za tímto zvýšením, podle analytiků je důvod víceméně jasný. V dubnu 2015 skončily kvóty na výrobu mléka, což vzápětí vedlo k přezásobení trhu v roce 2016, a tedy k výraznému poklesu cen. Výrobci pak reagovali snížením produkce na jaře tohoto roku.

Ke snížení evropské produkce se navíc přidal i menší import ze zahraničí. Američtí výrobci se soustředili na zvýšenou domácí poptávku, ti novozélandští měli zase problémy s dlouhým obdobím sucha, což také negativně ovlivnilo jejich výrobu a následně export, uvedl pro Bloomberg Pierre Begoc z Agritelu. Ke všemu se pak přidává zvyšující se asijská poptávka po másle, především ta z Číny.

Maso jako luxus: Kde si ho koupíte za hodinu práce a kde za den?

Nedostatek másla v zemi galského kohouta v minulých týdnech způsobil paniku mezi obyvateli, kteří ho nakupovali doslova po kilech. Predikce potravinářského průmyslu však ukazují, že se blýská na lepší časy. Ceny másla by měly podle Begoca začít klesat, protože jeho produkce začíná nabírat na dynamice. 

A jak rostou ceny másla v Čechách? Stačí pohled na jeden graf.

Vývoj ceny másla v ČR (Roklen)

Newsletter