Nejnebezpečnější banka světa má název... Nevíte?


18:15 • 26. listopadu 2017

Tagy: Banky, americké akcie, finanční krize, Finance, Svět, Deutsche Bank, Citigroup, Bank of America, HSBC, Bank of China, Barclays, Goldman Sachs, Mitsubishi, Wells Fargo, Credit Suisse, BNP Paribas, ICBC

Která banka by v případě krize ohrozila světový finanční systém ze všech nejvíc? Je velká a je v  rámci světového finančního systému propojena do takové míry, že by její případné potíže mohly mít fatální důsledky na globální úrovni. Nevíte?

JPMorgan Chase. Žádná jiná banka není pro stabilitu globálních finančních systémů tak důležitá, jako právě tento americký gigant. A žádná jiná banka na světě zároveň není tak nebezpečná. K tomuto závěru dospěla Rada pro finanční stabilitu (FSB), orgán vytvořený skupinou G20, který monitoruje a vydává doporučení ohledně globálního finančního systému.

Na aktuálním seznamu 30 bank důležitých pro globální systém (G-SIBs), který každoročně FSB vydává, je banka JPMorgan jedinou bankou v nejvyšší kategorii. Tato americká banka tak musí držet o 2,5 procentního bodu kapitálu více než jiné banky. Rovněž americká Citigroup, které byla doposud přisuzována podobná důležitost, je nyní již zařazena do nižší kategorie, ve které je požadována kapitálová přirážka ve výši dvou procent. A vedle Citigroup je na témže stupni ještě Deutsche Bank, Bank of America a britská HSBC.

FSB nehodnotí banky jen podle velikosti, ale rovněž podle rizika, které se skrývá v jejich obchodech a podle jejich propojení s celým finančním systémem. To je rozhodující pro to, jaké důsledky by problémy dané banky měly nejen na celé odvětví, ale i mimo něj.

Ze druhé kategorie bank důležitých pro globální systém byla v letošním roce přeřazena do třetí francouzská BNP Paribas. Ve třetí kategorii se nyní ocitly také tři čínské banky, to je o dvě více než loni. K ICBC se připojila Bank of China a China Construction Bank, jejichž velikost byla značná již v minulosti, nicméně nyní se k tomu přidalo i silnější propojení s mezinárodním finančním systémem.

Kromě nich jsou ve třetí kategorii ještě Barclays, Goldman Sachs, Mitsubishi UFJ FG a Wells Fargo. Credit Suisse, která do této kategorie spadala po loňském hodnocení, byla letos přeřazena do kategorie o stupeň nižší.

Zdroj: fsb.org

RSS

Vystudovala obor Mezinárodní politika a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvovala mezinárodní interdisciplinární studijní program Comparative East-West-Studies se zaměřením na politologii na Universitě Regensburg. V průběhu studia absolvovala mj. stáž v Německém Spolkovém sněmu. Pracovala jako zpravodaj ekonomické redakce ČTK, působila jako content manager ve společnosti Patria Online, kde vedla zpravodajský tým, a pracovala také jako mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.