Mileniálové uctívají Marxe a chtějí socialismus


11:47 • 10. listopadu 2017

Tagy: socialismus, Kapitalismus, politika, USA, svoboda, Mileniálové

Oproti 20. století zmítanému dvěma světovými a bezpočtem dalších válek se zdá být současná politická mapa vyspělého světa poněkud nudná. Alespoň to tak zjevně vypadá z úhlu první generace, která vyrůstala obklopena moderními technologiemi. V jakém světě – a v jakém politickém režimu – by chtěli žít dnešní američtí mileniálové?

Poslední verze studie, kterou pravidelně provádí Nadace pro pomník obětem komunismu (Victims of Communism Memorial Foundation, VCMF), došla k některým znepokojivým závěrům. Jak informoval server Zero Hedge, jako režim, ve kterém by chtěli žít, poprvé v historii nejvyšší procento mileniálů označilo socialismus – přesně 44 %. Spolu s těmi, který za svého favorita označili komunismus (7 %), je to pak více než polovina.

V kapitalismu by chtělo žít 42 % mileniálů, ve fašismu pak stejně jako v komunismu 7 %. V celkové populaci však stále vítězí kapitalismus (59 %), socialismus by si vybrala zhruba třetina. Ačkoliv komunismus získal v celkové populaci jen 3 % hlasů, je zajímavé se podívat, jak Američané vnímají jeho hlavní historické představitele. Následující tabulka ukazuje, jaké procento obyvatel vnímá příslušného politika jako hrdinu. 

Je velká vláda překážkou pro svobodu a štěstí občanů?

Největším hrdinou pro Američany je dle závěrů studie VCMF někdejší republikánský prezident Ronald Reagan. Zajímavý je však zisk například zakladatele komunistické ideologie Karla Marxe, se kterým sympatizuje 18 % Američanů, s Che Guevarou, jihoamerickým marxistickým revolucionářem, pak dokonce 28 %. Vladimir Lenin získal 17 %, Mao Ce-tung 16 %, Joseph Stalin pak 13 %. Ještě oblíbenější jsou však tyto „kontroverzní“ postavy u mileniálů, i když třeba říct, že v posledním roce jejich obliba klesla. Ovšem například Karl Marx je oblíbenou postavou pro 32 % mileniálů.

American dream? 40 % Američanů preferuje socialismus před kapitalismem

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.