Mileniálové uctívají Marxe a chtějí socialismus

Oproti 20. století zmítanému dvěma světovými a bezpočtem dalších válek se zdá být současná politická mapa vyspělého světa poněkud nudná. Alespoň to tak zjevně vypadá z úhlu první generace, která vyrůstala obklopena moderními technologiemi. V jakém světě – a v jakém politickém režimu – by chtěli žít dnešní američtí mileniálové?

Poslední verze studie, kterou pravidelně provádí Nadace pro pomník obětem komunismu (Victims of Communism Memorial Foundation, VCMF), došla k některým znepokojivým závěrům. Jak informoval server Zero Hedge, jako režim, ve kterém by chtěli žít, poprvé v historii nejvyšší procento mileniálů označilo socialismus – přesně 44 %. Spolu s těmi, který za svého favorita označili komunismus (7 %), je to pak více než polovina.

V kapitalismu by chtělo žít 42 % mileniálů, ve fašismu pak stejně jako v komunismu 7 %. V celkové populaci však stále vítězí kapitalismus (59 %), socialismus by si vybrala zhruba třetina. Ačkoliv komunismus získal v celkové populaci jen 3 % hlasů, je zajímavé se podívat, jak Američané vnímají jeho hlavní historické představitele. Následující tabulka ukazuje, jaké procento obyvatel vnímá příslušného politika jako hrdinu. 

Je velká vláda překážkou pro svobodu a štěstí občanů?

Největším hrdinou pro Američany je dle závěrů studie VCMF někdejší republikánský prezident Ronald Reagan. Zajímavý je však zisk například zakladatele komunistické ideologie Karla Marxe, se kterým sympatizuje 18 % Američanů, s Che Guevarou, jihoamerickým marxistickým revolucionářem, pak dokonce 28 %. Vladimir Lenin získal 17 %, Mao Ce-tung 16 %, Joseph Stalin pak 13 %. Ještě oblíbenější jsou však tyto „kontroverzní“ postavy u mileniálů, i když třeba říct, že v posledním roce jejich obliba klesla. Ovšem například Karl Marx je oblíbenou postavou pro 32 % mileniálů.

American dream? 40 % Američanů preferuje socialismus před kapitalismem

Newsletter