Největší „medvěd“ v Evropě? Sázka na krach italských bank

Italská ekonomika se pomalu zotavuje. Největší hedžový fond na světě se však na situaci v zemi na apeninském poloostrově dívá veskrze skepticky. Je krize italského finančního sektoru zpět? Podle toho, co vsadila americká společnost  Bridgewater Associates na propad italských finančních institutů, to vypadá, že možná ano. Celkem 770 milionů dolarů, to je „největší veřejně známá medvědí sázka v Evropě,“ uvádí agentura Bloomberg.

Sázky proti UniCredit a spol.

Investice, která má fondu vydělat při jakémkoli poklesu akcií, zahrnuje pět bank a jednu pojišťovnu. Nejobjemnější sázky jsou přitom proti bankám Intesa Sanpaolo, UniCredit a pojišťovně Assicurazioni Generali.

Bridgewater podle agentury sází rovněž na pokles akcií největší energetické společnosti Enel, proti níž otevřela krátkou pozici v hodnotě 311 mil. USD. Celkově má prý proti italským firmám vsazeno více než 1,1 mld. USD.

Bridgewater přitom není jediná firma, která shortuje italské firmy. Italské banky shortují podle agenturních dat rovněž například hedžové fondy Marshall Wace a Oceanwood Capital Management.  

Big Short vol. 2? „Jste v h****u“, říká Steve Eisman

Z premiantů propadlíci

Ve třetím čtvrtletí patřily italské banky k nejvýkonnějším evropským titulům poté, co záchrana banky Banca Monte dei Paschi di Siena a likvidace dvou menších regionálních finančních ústavů snížila rizika v italském finančním systému.

Itálie zachraňuje nejstarší banku světa

Italské banky však stále zápolí s horami špatných úvěrů. Negativní nálada, která kolem nich na trhu v průběhu října panuje, pramení především v plánech Evropské centrální banky. Ta 4. října avizovala, že od příštího roku dojde ke zpřísnění pravidel pro nesplácené úvěry, což by mělo nejsilněji dolehnout právě na italské finanční instituty. Ty by proto mohly být zdrženlivější v poskytování úvěrů soukromým subjektům, což by mohlo ztížit hospodářské zotavení země.

Příliš pozdě?

Přesto je však možné, že Bridgewater se svou sázkou přichází příliš pozdě. „Jde o velmi výraznou sázku,“ komentoval Nicolas Roth z italské investiční společnosti Reyl & Cie. Hedžový fond podle něj zřejmě se svým shortováním italských bank „přichází na party pozdě“, jelikož banky pomalu ale jistě své rozvahy očišťují.

Italské banky měly ke konci loňského roku ve svém portfoliu stále více než 300 miliard eur (356 mild. USD) hrubých nesplacených úvěrů, ale od té doby se je snaží intenzivně rozprodávat a své rozvahy čistit. Podle analýzy Bloomberg Intelligence se jim podařilo snížit podíl nesplácených úvěrů již asi o čtvrtinu a nedobytných úvěrů téměř o 40 %.

Berlusconi zachraňuje Itálii. Navrhuje paralelní měnu

Například největší italská banka UniCredit podle serveru Finanzen100 v červenci prodala portfolio špatných úvěrů v hodnotě 17,7 mld. eur společnostem Pimco a Fortress Investment Group. V prostředí nulových úrokových sazeb se podle serveru investoři v zoufalém honu na výnos o riskantní investice doslova perou, a banky tak nemají žádný velký problém se špatných úvěrů zbavit.

Italským bankám navíc nahrává i postupné zotavování tamní ekonomiky. V takovém prostředí se portfolio nesplácených úvěrů obvykle pomalu snižuje. Podle serveru Finanzen100 by tak v současné době k sázce proti italským bankám žádný zvláštní důvod být neměl. 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter