Co momentálně potřebujete vědět o bitcoinu

Nejpopulárnější digitální měna na světě, bitcoin, opět zažívá nespoutanou rally, díky které posunula hodnotu svého maxima nad hranici 5800 dolarů. Jásot je na místě, stejně tak ale i otázky. Co vlastně stojí za cenovou expanzí bitcoinu?

Od minulého pátku až do čtvrtečního rána se zdál růst ceny bitcoinu stabilní (posun ze zhruba 4400 dolarů na 4850). Včera po šesté hodině ranní středoevropského času však vystřelil jako raketa, přičemž čerstvého rekordu dosáhl během dneška. Za jeden den tedy BTC zaznamenal nárůst hodnoty o neuvěřitelných 1000 dolarů. 

 

Nejpravděpodobnější příčinou růstu jsou poslední informace z čínského kryptoměnového trhu, který je obvykle největším hybatelem ceny bitcoinu. Během září tamní úřady zakázaly jak financování pomocí ICO, tak i provoz kryptoměnových burz. Cena bitcoinu na to reagovala poklesem. A dnes? Dnes stačila pouhá spekulace o tom, že by Čína mohla zrušit zákaz provozu kryptoměnových burz a bitcoin jako by se utrhl ze řetězů.

Zpráva ze serveru cryptocoinnews.com citovala čínský státní deník Xinhua, kde stálo, že čínské obchodování s bitcoinem bude pravděpodobně pokračovat, ale ve více regulované podobě. Ta by mohla mimo jiné obsahovat například nutnost nové licence pro kryptoměnové burzy a také opatření proti praní špinavých peněz.

Investoři chtějí bitcoin gold „zadarmo“

Několik expertů na kryptoměny uvedlo, že zvýšená investiční aktivita může být spojena i s listopadovým „štěpením“, lépe řečeno vznikem nové kryptoměny bitcoin gold. Jednalo by se o druhý případ v historii bitcoinu, a to po vytvoření nové digitální měny bitcoin cash před dvěma měsíci. V návaznosti na „odštěpený“ altcoin dostali tehdy držitelé bitcoinu stejné množství měny právě v bitcoin cash. Stejná situace by pak měla nastat pro držitele nejznámější kryptoměny, kteří budou mít k 25. říjnu tokeny ve své peněžence. Prvních pár týdnů však pravděpodobně nebude možné s bitcoin gold obchodovat, protože síť bude spuštěna až během listopadu.

V případě bitcoin gold je jen zajímavé, že autoři nabízí zdarma své mince vlastníkům bitcoinu, takže pokud je někdo stihne rychle prodat, může zadarmo přijít k penězům. Problém je, že si je na druhé straně musí někdo koupit a takových lidí moc nebude. Proto cena rychle spadne a vliv bude minimální,“ uvedl pro Roklen24 expert na kryptoměny a ředitel Liberálního institutu Dominik Stroukal.

Další štěpení bitcoinu za dveřmi. Budete chtít bitcoin gold?

Jednou z tendencí k růstu by tedy podle TREZOR Evagenlisty v SatoshiLabs Martina Šípa mohla být právě možnost získat směnou bitcoin gold „zadarmo“.

Před rozštěpením může jít cena alternativních kryptoměn dolů, zatímco cena bitcoinu opačným směrem. Důvodem je, že lidé budou pravděpodobně prodávat altcoiny a nakupovat bitcoin, aby získali ‚zdarma‛ i novou kryptoměnu, která se má odštěpit.“ Po odštěpení pak Šíp očekává přesně opačný cenový pohyb. „V případě technicky nečistého provedení odštěpení, jako můžeme očekávat v případě SegWit2X, se také musí počítat se zmatky v síti, které budou spojené s určitými obavami a tlakem na cenu bitcoinu směrem dolů,“ řekl pro Roklen24 expert.

Korea a Japonsko jako náhradník Číny

Jedním z dalších důvodů může být vzestup popularity investování do bitcoinu na Dálném východě, zejména pak v Jižní Koreji a Japonsku.

„Po zavření čínských burz vzniklý výpadek záhy kompenzovaly zejména burzy japonské a do jisté míry i jihokorejské. V současnosti se tak v Japonsku realizuje přibližně přes 57 procent celosvětového obchodování s bitcoinem, zatímco začátkem srpna to byla ještě ‚jenom‛ čtvrtina. Koncem září pak japonský finanční regulátor schválil jedenáct společností jako právoplatné provozovatele kryptoměnových burz. Zejména postoj japonské vlády a úřadů tak pomohl udržet poměrně silnou poptávku po bitcoinu i po zavření čínských burz,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Vesmír kryptoaktiv se rozpíná. Pokrok, nebo se máme začít bát?

Jak již bylo řečeno, velké popularitě se začal bitcoin nedávno těšit i v baště technologického pokroku – Jižní Koreji. Zanedbaná infrastruktura domácích bezhotovostních transakcí na úkor propracovaných zahraničních přispěla k rozvoji aplikace Toss, která už brzy umožní Korejcům platit bitcoinem přímo ze svého telefonu, informoval o tom včera server bitcoinisle.com.

Nutno zmínit, že právě Jižní Korea má největší počet mobilních telefonů na světě na osobu. Aplikace, která funguje pro transakce s běžnými měnami už více než rok a půl, již zaznamenala převody v hodnotě 1 bilionu wonů, což je v přepočtu 886 milionů amerických dolarů.

Poptávka po podobné aplikaci byla tak silná, že projekt Toss zubaře Lee Seung-guna byl podpořen hned v několika kolech financování. Nejvýznamnější byla investice firmy PayPal, která do něj vložila 48 milionů dolarů. Aplikace má tedy velký potenciál, což navíc podtrhuje fakt, že dokáže spolupracovat se 17 z 19 bank operujících v Jižní Koreji.

Bitcoin jako Ponzi?

Na téma digitálních měn se dnes vyjádřila šéfka MMF Christine Lagardeová, která podle serveru CNBC ne zcela souhlasí s radikálními názory o bitcoinovém „podvodu“, tedy například s šéfem JPMorgan Jamie Dimonem. „Myslím si, že bychom měli být opatrní v kategorizaci a škatulkování k Ponziho schématu. Na kryptoměny a technologie s nimi spojené je potřeba se dívat v mnohem širším měřítku,“ uvedla Lagardeová a zároveň poukázala na to, že tato oblast může být zdrojem silného narušení dosavadní podoby finančních trhů.

Viceguvernér ČNB Hampl: Bitcoin pro mě není měna, spíš komodita

Kdo v posledních dnech mohl mít negativní vliv na trend růstu bitcoinu, byl ruský prezident Vladimir Putin. Ten v úterý uvedl, že „kupci kryptoměn by mohli být zapleteni do nezákonné činnosti“, citovala ho agentura Reuters. Ruská centrální banka taktéž zmínila, že bude blokovat internetové stránky burz, které nabízí směnu kryptoměn.

 

Newsletter