Kdo nechce platit americké daně?

Říká se, že člověk musí v životě jen dvě věci – umřít a platit daně. Pro právnické osoby však to první neplatí. A když v tom umí chodit, tak lze značně zjemnit i onen druhý požadavek. Například americký technologický gigant Apple, který své zisky vykazuje v Irsku, se nechal slyšet, že peníze převede zpět do USA jen tehdy, pokud tamní sazba daně pro právnické osoby klesne na přiměřenou úroveň. Apple však zdaleka není jediná americká firma, která drží balíky hotovosti v zahraničí.

Jak ukazuje následující tabulka ze serveru Bloomberg složená z amerických firem, jejichž akcie jsou zahrnuty do indexu S&P 500, Apple drží v hotovosti v zahraničí zhruba 246 miliard dolarů, což z něj dělá vítěze pomyslného žebříčku. Značný objem hotovosti mimo USA však drží bezpočet dalších amerických firem. Za nakousnutým jablkem, které se však pyšní značným náskokem, se umístila společnost Microsoft, dále pak Cisco Systems a Alphabet, pod který spadá Google. 

Americké firmy hromadí hotovost jako šílené

Bloomberg se zaměřil také na relativní srovnání, tedy na to, kolik z celkového množství nahromaděné hotovosti a dalších obchodovatelných aktiv drží daná firma mimo USA. Na grafu můžete vidět dvacítku firem, u kterých je tento poměr nejvyšší. Deset z nich drží v zahraničí dokonce více než 90 % svých likvidních prostředků. Rekordmanem je společnost Procter & Gamble, u které tento poměr přesahuje 99 %.

Velký podnikatelský návrat: Z rájů zpátky do ČR

Ve Spojených státech jsou korporátní daně relativně vysoké, sazba z příjmu právnických osob je nyní 35 %. To by se však brzy mohlo změnit, v návrhu daňové reformy, kterou nedávno představila Republikánská strana, se hovoří o jejím snížení na 20 %. To je pro americké firmy dobrá zpráva, zároveň se však mluví i o tom, že si Kongres hodlá posvítit právě na ty podniky, které drží balíky hotovosti v zahraničí. Jak informoval Bloomberg v jiném článku, republikáni navrhují zdanit tyto nahromaděné prostředky mimo USA sazbou ve výši 12 %.

Daňová pekla: Pětadvacet zemí s enormně vysokou daňovou zátěží

Newsletter