Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Regulátoři varují: Kryptoměnové deriváty jsou hra s ohněm

Prudké výkyvy v cenách kryptoměn svádí ke spekulacím. Stále více investorů se na nich přitom snaží vydělat pomocí derivátů. Přitom však mohou o všechno přijít, zdvihl nyní varovný prst britský regulátor finančního trhu. A podobné hlasy rezonují i z jiných míst.

Kryptoměny jsou u soukromých investorů díky možnostem neuvěřitelných výdělků stále oblíbenější. Například nejdůležitější digitální měna bitcoin vzrostla z bezmála 250 dolarů na konci roku 2015 až k 5800 USD v polovině října. Řada soukromých investorů, kteří na této rally touží vydělat, sází i na vysoce spekulativní CFD deriváty.

 

Co je CFD?

CFD, tedy Contract For Difference, je dohoda uzavřená mezi prodávajícím a kupujícím kontraktu, která zavazuje prodávajícího k zaplacení rozdílu mezi současnou hodnotou podkladového aktiva a jeho hodnotou v době uzavření kontraktu, pokud je současná hodnota vyšší. V případě, že by byl rozdíl záporný, zaplatí kupující rozdíl prodávajícímu kontraktu.

Investor v takovém případě může tedy spekulovat na pohyb ceny podkladového aktiva (obvykle akciového indexu, akcie či komodity), aniž by toto aktivum vlastnil.

CFD investorům obvykle nejde o dlouhodobé uložení prostředků, ale o to, dosáhnout v krátké době vysokého zisku. Podobně jako u jiných pákových produktů, je s nimi možné pohyby kurzů na finančních trzích nadproporcionálně přeměnit na zisky a navíc sázet i na klesající ceny.

Vysoké zhodnocení u investic do CFD umožňuje tzv. pákový efekt, který vzniká prostřednictvím úvěru, který poskytovatel CFD poskytuje svým klientům. Ti namísto celkové ceny za podkladové aktivum musí na účet u poskytovatele složit jen marži, která obvykle činí pouze několik procent skutečné ceny. Výsledkem je, že investoři mohou se svými penězi hýbat výrazně větším objemem kapitálu a s málem tak vydělat vysoké zisky. Platí to však i naopak, pokud se očekávání spekulanta nenaplní, může utrpět obrovské ztráty.

Hra s ohněm

A kdo místo akcií spekuluje na vysoce volatilní kryptoměny, musí počítat s extrémně vysokým rizikem. Jenže řadu investorů takové riziko evidentně neodradí. Poptávka po kryptoměnových derivátech je tak značná a internetoví brokeři na ni reagují. Největší britský online CFD poskytovatel IG Group tak například nabízí řadu takovýchto rozdílových kontraktů na bitcoin a ethereum. Rovněž CMC Markets se právě připravuje na nabídku kryptoderivátů v následujících měsících. Jiní brokeři již obchodování s CFD deriváty kryptoměn spustili v průběhu léta. 

Americké „derivátové“ ano? Opce navázané na bitcoin a ethereum

CFD deriváty na vysoce volatilní kryptoměny nyní vzbudily pozornost britského regulátora finančního trhu FCA. „Jsme znepokojeni růstem obchodování investorů s CFD, především u těch, které jako podkladové aktivum používají kryptoměny,“ uvedl podle listu Handelsblatt regulátor s tím, že cenová volatilita aktiva s sebou nese pro soukromé investory významné riziko.

Fedcoin a spol. Mají centrální banky vydávat vlastní digitální měny?

Ke spekulacím na digitální měny se nestaví kriticky jen britští regulátoři. Například německý regulátor Bafin v srpnu zakázal provoz nejrizikovějších CFD derivátů soukromým investorům. Varování před kryptoměnovými deriváty už podle listu vydal také kyperský finanční dohled CySEC. Tyto produkty s sebou podle něj přináší „vysoké riziko“ ztráty „veškerého vsazeného kapitálu“. Na tomto středomořském ostrově je registrována řada platforem, které s těmito deriváty obchodují, včetně například Plus500 provozované i v českém jazyce.

I řada českých investorů si totiž zisky z obchodů s kryptoměnovými deriváty zřejmě nechce nechat ujít. „Zatím se o velké objemy nejedná, ale rozhodně nejsou zanedbatelné,“ prozradil Roklen24 hlavní analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta. XTB je zřejmě největším poskytovatelem CFD derivátů v České republice a investoři zde mohou spekulovat na bitcoin, litecoin, ripple, dash a ethereum. „Odezva klientů nás příjemně překvapila​. Svou roli podle mého názoru sehrává nejen to, že jsou kryptoměny trendy, ale také skutečnost, že se jedná o jediný instrument, který lze obchodovat přes víkend,“ podotkl Brychta.

ICO není o moc lepší

Vedle CFD kontraktů jsou v hledáčku regulátorů rovněž primární emise kryptoměn, kdy digitální startupy dávají svým investorům namísto akcií virtuální tokeny, které jim slibují zhodnocení v případě, že se firmě bude dařit. Na začátku září čínská centrální banka takovéto ICO postavila mimo zákon, následovala i Jižní Korea a zakročit v této věci chtějí rovněž regulátoři ve Švýcarsku a v Rusku.

„Není vyloučeno, že aktivity ICO, zvláště vzhledem k aktuálnímu vývoji trhu, probíhají s podvodnými úmysly, uvedl podle Handelsblatt koncem září švýcarský finanční regulátor, který nyní zkoumá, zda má zákonné prostředky k tomu, aby mohl zakročit. „Nemůžeme drobným investorům nabízet přímý a snadný přístup k takovým pochybným instrumentům,“ prohlásil před několika dny zase viceguvernér ruské centrální banky Sergej Švecov s tím, že chce blokovat přístup k webovým stránkám, které nabízí kryptoměny.

Čína proti kryptoměnám. Centrální banka zatrhla jejich vydávání

Newsletter