Regulátoři varují: Kryptoměnové deriváty jsou hra s ohněm


09:48 • 19. října 2017

Tagy: Bitcoin, Ethereum, regulace, Finance, Deriváty, Kryptoměna

Prudké výkyvy v cenách kryptoměn svádí ke spekulacím. Stále více investorů se na nich přitom snaží vydělat pomocí derivátů. Přitom však mohou o všechno přijít, zdvihl nyní varovný prst britský regulátor finančního trhu. A podobné hlasy rezonují i z jiných míst.

Kryptoměny jsou u soukromých investorů díky možnostem neuvěřitelných výdělků stále oblíbenější. Například nejdůležitější digitální měna bitcoin vzrostla z bezmála 250 dolarů na konci roku 2015 až k 5800 USD v polovině října. Řada soukromých investorů, kteří na této rally touží vydělat, sází i na vysoce spekulativní CFD deriváty.

 

Co je CFD?

CFD, tedy Contract For Difference, je dohoda uzavřená mezi prodávajícím a kupujícím kontraktu, která zavazuje prodávajícího k zaplacení rozdílu mezi současnou hodnotou podkladového aktiva a jeho hodnotou v době uzavření kontraktu, pokud je současná hodnota vyšší. V případě, že by byl rozdíl záporný, zaplatí kupující rozdíl prodávajícímu kontraktu.

Investor v takovém případě může tedy spekulovat na pohyb ceny podkladového aktiva (obvykle akciového indexu, akcie či komodity), aniž by toto aktivum vlastnil.

CFD investorům obvykle nejde o dlouhodobé uložení prostředků, ale o to, dosáhnout v krátké době vysokého zisku. Podobně jako u jiných pákových produktů, je s nimi možné pohyby kurzů na finančních trzích nadproporcionálně přeměnit na zisky a navíc sázet i na klesající ceny.

Vysoké zhodnocení u investic do CFD umožňuje tzv. pákový efekt, který vzniká prostřednictvím úvěru, který poskytovatel CFD poskytuje svým klientům. Ti namísto celkové ceny za podkladové aktivum musí na účet u poskytovatele složit jen marži, která obvykle činí pouze několik procent skutečné ceny. Výsledkem je, že investoři mohou se svými penězi hýbat výrazně větším objemem kapitálu a s málem tak vydělat vysoké zisky. Platí to však i naopak, pokud se očekávání spekulanta nenaplní, může utrpět obrovské ztráty.

Hra s ohněm

A kdo místo akcií spekuluje na vysoce volatilní kryptoměny, musí počítat s extrémně vysokým rizikem. Jenže řadu investorů takové riziko evidentně neodradí. Poptávka po kryptoměnových derivátech je tak značná a internetoví brokeři na ni reagují. Největší britský online CFD poskytovatel IG Group tak například nabízí řadu takovýchto rozdílových kontraktů na bitcoin a ethereum. Rovněž CMC Markets se právě připravuje na nabídku kryptoderivátů v následujících měsících. Jiní brokeři již obchodování s CFD deriváty kryptoměn spustili v průběhu léta. 

Americké „derivátové“ ano? Opce navázané na bitcoin a ethereum

CFD deriváty na vysoce volatilní kryptoměny nyní vzbudily pozornost britského regulátora finančního trhu FCA. „Jsme znepokojeni růstem obchodování investorů s CFD, především u těch, které jako podkladové aktivum používají kryptoměny,“ uvedl podle listu Handelsblatt regulátor s tím, že cenová volatilita aktiva s sebou nese pro soukromé investory významné riziko.

Fedcoin a spol. Mají centrální banky vydávat vlastní digitální měny?

Ke spekulacím na digitální měny se nestaví kriticky jen britští regulátoři. Například německý regulátor Bafin v srpnu zakázal provoz nejrizikovějších CFD derivátů soukromým investorům. Varování před kryptoměnovými deriváty už podle listu vydal také kyperský finanční dohled CySEC. Tyto produkty s sebou podle něj přináší „vysoké riziko“ ztráty „veškerého vsazeného kapitálu“. Na tomto středomořském ostrově je registrována řada platforem, které s těmito deriváty obchodují, včetně například Plus500 provozované i v českém jazyce.

I řada českých investorů si totiž zisky z obchodů s kryptoměnovými deriváty zřejmě nechce nechat ujít. „Zatím se o velké objemy nejedná, ale rozhodně nejsou zanedbatelné,“ prozradil Roklen24 hlavní analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta. XTB je zřejmě největším poskytovatelem CFD derivátů v České republice a investoři zde mohou spekulovat na bitcoin, litecoin, ripple, dash a ethereum. „Odezva klientů nás příjemně překvapila​. Svou roli podle mého názoru sehrává nejen to, že jsou kryptoměny trendy, ale také skutečnost, že se jedná o jediný instrument, který lze obchodovat přes víkend,“ podotkl Brychta.

ICO není o moc lepší

Vedle CFD kontraktů jsou v hledáčku regulátorů rovněž primární emise kryptoměn, kdy digitální startupy dávají svým investorům namísto akcií virtuální tokeny, které jim slibují zhodnocení v případě, že se firmě bude dařit. Na začátku září čínská centrální banka takovéto ICO postavila mimo zákon, následovala i Jižní Korea a zakročit v této věci chtějí rovněž regulátoři ve Švýcarsku a v Rusku.

„Není vyloučeno, že aktivity ICO, zvláště vzhledem k aktuálnímu vývoji trhu, probíhají s podvodnými úmysly, uvedl podle Handelsblatt koncem září švýcarský finanční regulátor, který nyní zkoumá, zda má zákonné prostředky k tomu, aby mohl zakročit. „Nemůžeme drobným investorům nabízet přímý a snadný přístup k takovým pochybným instrumentům,“ prohlásil před několika dny zase viceguvernér ruské centrální banky Sergej Švecov s tím, že chce blokovat přístup k webovým stránkám, které nabízí kryptoměny.

Čína proti kryptoměnám. Centrální banka zatrhla jejich vydávání

RSS

Vystudovala obor Mezinárodní politika a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvovala mezinárodní interdisciplinární studijní program Comparative East-West-Studies se zaměřením na politologii na Universitě Regensburg. V průběhu studia absolvovala mj. stáž v Německém Spolkovém sněmu. Pracovala jako zpravodaj ekonomické redakce ČTK, působila jako content manager ve společnosti Patria Online, kde vedla zpravodajský tým, a pracovala také jako mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.