Tlak na vyšší sazby roste. Inflace nejrychlejší za posledních pět let

Inflace měřená indexem cen spotřebitelů vykázala za září meziroční nárůst o 2,7 % – nejvyšší číslo od konce roku 2012. Ceny v domácí ekonomice se tak přiblížily horní hranici tolerančního pásma ČNB, což dále zvyšuje tlak na další zvýšení úrokových sazeb.

„V září dosáhl meziroční růst spotřebitelských cen nejvyšší hodnoty od konce roku 2012. Podobně jako v předchozích měsících stojí za zdražením spotřebního koše především ceny potravin,“ okomentoval data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Inflace, která se přibližuje horní hranici tolerančního pásma ČNB, vyvolává tlak na zvyšování úrokových sazeb,“ dodal.

Důležitost růstu cenové hladiny v září podtrhuje fakt, že jde o poslední data o inflaci před následujícím listopadovým zasedání bankovní rady, pokračuje Šoltés. „V současném proinflačním prostředí je na místě utahování měnových podmínek ze strany ČNB. Proto je vysoce pravděpodobné, že v listopadu dojde ke zvýšení úrokových sazeb a dnešní data tomu jen nahrávají,“ je přesvědčen ekonom.

Dnes zveřejněné číslo bylo nejen v souladu s očekáváním trhu, ale rovněž i v souladu s prognózou ČNB. Koruna na reportovaná data reagovala mírným posílením. Aktuálně se vůči euru obchoduje na 25,87 EURCZK.

„Inflace zrychlila kvůli  dražším potravinám, službám i pohonným hmotám,“ okomentovala data Eva Zamrazilové, hlavní ekonomka České bankovní asociace. „Potraviny zdražily o 5,7 %, pokračuje dramatický růst cen mléčných výrobků, především másla. Významný je i vliv cen bydlení, kde náklady stouply meziročně o 2,2 %. Pohonné hmoty byly v září  o rovná 3 % dražší, než před rokem a přestaly tak působit protiinflačně. Silná domácí poptávka táhne nahoru ceny služeb, které meziročně zdražily o 3,2  %.  Výrazné je především zdražování v restauracích, kde meziročně stouply ceny o 7,6 %,“ shrnula. 

Podle Zamrazilové se bude inflace i ve zbytku roku pohybovat v horní polovině tolerančního pásma centrální banky. „Rozpolcenost hlasování centrálních bankéřů v září převážila ve prospěch vyčkávání na nová data a novou prognózu. V listopadu lze čekat růst hlavní úrokové sazby na 0,5 % téměř s jistotou.  Trh práce praská ve švech, růst mezd se bude do cen promítat stále silněji, a tak je zpřísnění měnové politiky potřeba,“ míní ekonomka.

Meziroční růst cen byl tažen především oddílem potravin a nealkoholických nápojů, kde největší část zaujímalo meziroční zrychlení růst cen másla (ze srpnových 45,5 %  na 55,1 %). Jako další pak zapůsobil růst cen rostlinných a ostatních tuků na 13,1 %. Meziroční pokles byl naopak tažen oddílem bytového vybavení a zařízení domácnosti (o 0,1 %), pokračoval také v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 1,4 % a mobilních telefonů o 13,8 %.

 

Newsletter