Třicet let poté aneb jak se ochránit před dalším Černým pondělím

Dne 19. října 1987 se akciové trhy po celém světě se zhroutily a investoři čelili nové šokující realitě. Tzv. Černé pondělí před 30 lety bylo prvním krachem na trhu, z kterého mohou být obviňovány automatické obchodní programy. „I v roce 2017 představuje automatizované obchodování potenciální nebezpečí,“ připouští James Bateman, CIO–Multi Asset ze společnosti Fidelity International.

Během burzovního krachu v roce 1987 zaznamenali američtí investoři ztráty ve výši 10 % za pouhé dva týdny. Černé pondělí bylo prvním krachem, z kterého mohou být obviňovány automatické obchodní programy. Obchodníci se spoléhali především na doporučení programů k prodeji akcií v případě poklesů jejich cen. Chtěli tak omezit škody na spravovaných portfoliích. Když ale všichni prodávali, tak se trh propadal ještě více.

Obchodování založené na pravidlech nebo programované obchodování bylo příčinou i dalších pádů, zejména krachu v roce 2010, kdy S&P 500 ztratil 6 % za pouhých dvacet minut. „Od roku 1987 množství analytických algoritmů – quant – téměř zdvojnásobilo svůj podíl na všech obchodech s akciemi v USA, a to z 13 na současných 27 %. To potenciálně zvyšuje šanci, že i dnes může dojít ke ‘kvantovému krachu‘ na trzích,“ uvádí James Bateman.

Jak se tedy ochránit?

Nejdůležitější je si zapamatovat, že akciové trhy nabízejí dlouhodobě dobrou návratnost. I po těch nejhorších měsíčních sníženích v posledních čtyřiceti letech obvykle následoval výrazný růst. V průměru mohou investoři získat na akciích přibližně 7 % ročně. Nicméně investoři by neměli jen sedět a nic nedělat. Taktické alokování na všech trzích může pomoci chránit investory před delšími propady a změnami na trhu.

„Akcie finančních společností zůstávají zajímavě oceňovány ve srovnání se širším trhem a nabízejí ochranu proti vyšším úrokovým sazbám i strmějším výnosovým křivkám. Například akcie energetických společností jsou jedním z mála odvětví, kde se letos skutečně ztrácely peníze, a to navzdory zásadním zlepšením u cen ropy,“ dodává J. Bateman. Některé ropné společnosti totiž skutečně generují více hotovosti nyní při ceně ropy 55 dolarů za barel, než když byla cena ropy 100 dolarů za barel.

 

Newsletter