Největší kontrariánský obchod na celém světě

Někteří investoři neradi chodí s davem. V investičním světě se pro ně vžilo označení „kontrariáni“. Charakteristickým znakem této skupiny jsou investice, které jdou proti představě většiny obchodníků. Nejde však o sázky založené pouze na strategii „bezmyšlenkovitě proti všem“, jde o obchody založené na racionálních fundamentech, které zbytek davu přehlíží. A právě s jednou takovou sázkou vyrukovala společnost Citigroup. Investoři by se podle ní měli více zaměřit na evropský bankovní sektor.

Banky působící na starém kontinentě jsou zatíženy hned několika břemeny. Tím největším je prostředí záporných úrokových sazeb, které ovládá Evropská centrální banka. Kvůli sazbám pod hranicí nuly se banky potýkají s nízkými maržemi, jež se poté projevují v jejich celkové ziskovosti.

Z obecnějších problémů je možné přejít ke konkrétním případům. V tomto směru se nabízí hned dvě černé ovce, a to německá Deutsche Bank a italská Monte dei Paschi di Siena. První zmiňovaná společnost již byla několikrát označena za „nejnebezpečnější banku světa“, na což se nabalily další problémy, včetně nedávného požadavku o zaplacení 14 miliard dolarů v rámci vyrovnání kauzy prodeje hypotečních cenných papírů během finanční krize. Její italská kolegyně se pak potýká se značnou mírou nesplacených půjček, které by v tom nejhorším scénáři mohly stát u zrodu dalšího krachu (nejen) italského finančního sektoru.

I přesto si analytický tým Citi stojí za svým, jak ho sami pojmenovali, „největším kontrariánským obchodem celého světa“. Podle nich totiž nemusí být nápad na nákup akcií evropských bank až tak šílený, jak si mnozí možná myslí.

„Banky, které jsou součástí Hospodářské a měnové unie, momentálně tvoří sektor s naprosto nejhorším výkonem, a to ve srovnání s vývojem posledních deseti let a se všemi 285 segmenty, které po celém světě sledujeme,“ přepisuje slova analytiků Citi server Business Insider. „Tento fakt tak z našeho tipu dělá největší kontrariánský obchod na celém světě.“

Seznamte se s nejnebezpečnější bankou světa

Jaké jsou hlavní argumenty nákupu akcií evropských bank? Podle Citi je potřeba se zaměřit na vývoj poskytovaných úvěrů, v jehož případě se v dohledné době čeká další zvýšení dynamiky podpořené akomodativní politikou ECB. S tím, jak poroste poptávka po půjčkách (společně s evropským HDP), porostou jejich objemy, které pak vykompenzují ztráty bank plynoucí z minimálních marží.

Zlepšení se očekává i v případě výnosů z vlastního kapitálu, stejně tak by mělo dojít na pokles objemu rizikově vážených aktiv.

„Výnosnost vlastního hmotného kapitálu by se měla zvýšit z 4,9 % z roku 2015 na 5 % v 2016 a na 8 % pro 2017,“ předpovídá Citigroup. „Zatímco tzv. kmenový kapitál (Tier 1) podstatně vzrostl, objem rizikově vážených aktiv v době od 2015 do 2008 klesl o 4 % s tím, jak klesal celkový objem aktiv (-7 %) za tu samou dobu.“

Jaké banky by tak podle Citigroup mohly pozitivně překvapit? „Preferujeme ty společnosti, které dokážou nabídnout růst účetní hodnoty, atraktivní výnos, mají solidní základnu aktiv a jsou méně vystaveny politickým rizikům. Zároveň u nich pozorujeme kombinaci podhodnocenosti, snahu o restrukturalizaci a potenciál k dalšímu růstu zisků.“

Na základě výčtu těchto charakteristik vychází analytikům jako jasná volba dánská Danske Bank, britská Strandard Chartered a španělská BBVA.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter