Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Měnou roku 2016 se stává… A dost možná ji v portfoliu nemáte

Rok 2016 byl bezpochyby rokem zvratů, které se podepsaly na nejednom finančním trhu. Zaměříme-li se na ten devizový, narazíme na jednu konkrétní měnu, která svým výkonem hravě předčila všechny ostatní, a to aniž by ji ve svém portfoliu držela většina FX obchodníků. Měnou roku 2016 se tak stal bitcoin.

Letošní rok startovala neznámější digitální měna (podle dat serveru CoinDesk) kolem úrovně 434 dolarů. Aktuálně se obchoduje na hranici 789 USD. Suma sumárum, bitcoin má za sebou zpevnění o více jak 81 %, což je naprosto nejlepší výkon napříč světovým FX trhem. Pro srovnání, s tímto číslem kryptoměna hravě předčila například ruský rubl, stejně tak strčila do kapsy i akciový index S&P 500 či samotné zlato.

Co bylo motorem růstu? Podle agentury Bloomberg je možné poukázat hned na několik fundamentů.

Kapitálové kontroly

Jedním z hlavních motorů zájmu o bitcoin jsou kapitálové kontroly. Jakmile není možné vyvést peníze ze země a investovat je v zahraničí, je nutné se obrátit k neregulované alternativě. Příkladem budiž Čína, kde tamní vláda omezuje pohyb kapitálu, tudíž se investoři uchylují právě k digitálním měnám.

Restrikce převodu peněz

V návaznosti na první bod svou roli hrají i restrikce převodu peněz. V tomto směru se hodí zmínit příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten během své kampaně zmínil, že uvalí omezení (případně i kompletní zmrazení) peněžních převodů do Mexika, dokud tamní vláda neodsouhlasí zaplacení výstavby zdi oddělující obě země.

Pokud by se tak stalo (o čemž se dá poměrně silně spekulovat), opět přichází vhod neregulovaná alternativa, tedy například bitcoin.

„Bitcoin jsou peníze“. Průlomový rozsudek?

Převaha poptávky nad nabídkou

Bitcoiny vznikají těžbou. Čím více jich je vytěženo, tím je samotný proces získávání obtížnější, a tedy i zdlouhavější. Jakmile tak evidujeme mnohem rychlejší nárůst zájmu o kryptoměnu (což je přesně téma letošního roku) než je její objem na trhu, cena musí jít logicky nahoru.

Berete bitcoiny? Ano

Byť bitcoin funguje rovněž jako instrument vhodný pro spekulaci, jeho klíčová funkce je platební prostředek. Čím dál tím více lidí si to uvědomuje, o čemž nejlépe svědčí nejen nárůst počtu spotřebitelů platících bitcoinem, ale především množství obchodů, které kryptoměnu akceptují.

Co vyléčí problémy charity? Pomoci by mohl blockchain

Tento trend potvrzují i „tvrdá“ čísla. Podle dat serveru CoinDesk se počet BTC účtů, tzv. peněženek, zvýšil za třetí kvartál 2016 o 1,1 milionů, což je číslo, které bylo plus mínus pozorováno i v předchozích čtvrtletích.

Hotovost? Nástroj korupce a teroru

Poslední argumentem je rostoucí odpor vůči hotovosti, což se týká především bankovek s vysokou nominální hodnotu. Příkladem budiž zrušení pětiseteurovky, či nedávné rozhodnutí indické a venezuelské vlády o stažení bankovek vybraných hodnot.

Rupie zahoďte, v Indii teď frčí bitcoin

Důvod? Hotovost živí korupci, terorismus a další kriminální živly, zní nejčastěji z úst regulátorů. Ať už jsou tyto argumenty pravdivé, či nikoliv, odklon od hotovosti je pro bitcoin evidentním pozitivem.

Kolik bude stát bitcoin? Příští rok více jak 2000 dolarů

Bitcoin v roce 2017 za 2000 USD? Zeptali jsme se expertů

Newsletter