Ceny cukru letí kvůli špatnému počasí vzhůru


20:51 • 25. února 2016

Tagy: cukr, komodity

Futures kontrakt na surový cukr zaznamenal největší jednodenní růst od roku 1993. Reagoval tak na zprávu, že by špatné počasí mohlo negativně ovlivnit dodávky této komodity. Může za to hydrometeorologický jev známý jako El Niňo, který ovlivňuje klima na zemi, a také prudké deště v Brazílii, která je největším světovým producentem i exportérem cukru.

Na trhu by letos mohlo chybět pět milionů metrických tun cukru. Dodávky cukru by letos podle Mezinárodní organizace pro cukr (ISO) měly zaznamenat první deficit za posledních pět let.

Nejvíce obchodované futures kontrakty na surový cukr na Mezinárodní komoditní burze v USA vyskočily o téměř devět procent na 13,90 centů za libru. V Londýně bílý cukr s dodávkou v květnu na komoditní burzy ICE zdražil o 6,1 procenta na 395,90 dolarů za tunu.

Podle analytiků by se ceny cukru mohly vydat vzhůru. Ceny etanolu, což je jiný výrobek z cukrové třtiny, se totiž výrazně odchýlily a v posledních měsících rostly. Brazilská vláda totiž zvýšila minimální procentuální podíl etanolu, který je přimícháván do benzinu.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.