Americký prezident sráží americký dolar přes 1,1300


AKTUALIZOVÁNO 22:46 20:01 • 8. června 2015

Tagy: EURUSD, forex, euro, dolar, měnová politika, Fed, sazby, USA

Americký dolar pokračuje v prudkém oslabování vůči euru a dalším měnám. Hlavní měnový pár vystoupal od minima dne 1,1084 EURUSD doposud až na 1,1309 amerického dolaru vůči euru (k 22:42). Zpevnění eura tak dosahuje 1,9 procenta. Včerejším závěrem bylo 1,1098 EURUSD. Důvodem jsou údajná slova amerického prezidenta Baracka Obamy, která ale později sám popřel.

Podle dnes zveřejněné zprávy se Barack Obama obává dopadů silného amerického dolaru. Ten na tyto citace zareagoval pádem a ústupem z 13letého maxima vůči jenu. Obama sice zprávu popřel, dolar ale ve ztrátách pokračuje.   Agentura Bloomberg dnes napsala, že Barack Obama považuje silný dolar za problém. Publikována tato zpráva ale byla po schůzce médií s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem na summitu G7. Slova by tedy měla pocházet z jeho blízkosti.

Trhy jsou nervózní, protože se na nich mísí výrazné tlaky směrem posilování a naopak oslabování amerického dolaru k euru. Americká centrální banka Fed a další představitelé USA v posledních několika měsících vyjádřili obavy z dopadu silného dolaru na ekonomický růst a vývoz ze Spojených států. Oživení naopak přinesla páteční čísla z americké ekonomiky v podobě tvorby nových míst. Povzbudila sázky na zářijové zvýšení sazeb Fedem. Dolar však dnes veškeré zisky, načerpané z této události, odevzdal.

V Evropě k posilování eura vůči americkému dolaru přispěly údaje z německé ekonomiky, kde nečekaně silně oživila průmyslová výroba i vývoz. Tato data zahánějí obavy z dalšího výrazného kolísání německé ekonomiky jako průmyslového motoru Evropy.

Při prudkém oslabování americké měny se našla měna jiná, která i padajícímu dolaru ještě výrazněji sama tratila. Je jí turecká lira po volbách v zemi, které oslabily moc prezidenta Erdogana. On sám přitom doufal v pravý opak. Lira k dolaru oslabuje o 3,3 procenta.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.