Rudá invaze: Jak Číňané dobývají Kreml?

Eifelovka, Akropole či Koloseum? Pche. Čínské turisty nejvíc láká Kreml. Zatímco Evropané v poslední době o Rusko ztrácí zájem, počty čínských návštěvníků zde rostou neuvěřitelným tempem. A čím je bývalý rudý bratr tak přitahuje? Zvláštní kombinací rudé nostalgie a luxusních nákupů.

V loňském roce Rusko přilákalo téměř 1,3 milionu Číňanů, což je o 200 tisíc víc než o rok dříve, píše německý server Spiegel Online. A v letošním prvním pololetí se jejich počet oproti prvnímu pololetí 2016 již ztrojnásobil. Tento aktuální nával turistů z Číny stojí v příkrém rozporu k vývoji turistického ruchu v Rusku jako celku. Od anexe Krymu a války na východě Ukrajiny výrazně ubylo především turistů z Evropy.

Co láká Číňany do Ruska?

A co tedy táhne do Ruska zrovna Číňany? První boom čínského turismu v Rusku začal v krizovém roce 2014. S propadem cen ropy se ruská ekonomika zhroutila, do toho přišly sankce ze strany USA a EU po Putinově anexi Krymu. Kurz rublu se propadal – a to přilákalo řadu čínských turistů, kteří si zde chtěli levně nakoupit. Zatímco ještě před pěti lety si mohli za svůj jüan vyměnit 4,5 rublu, dnes za něj dostanou skoro dvojnásobek.

Nechá se postkomunistický blok zlákat Novou hedvábnou stezkou?

Lukrativní turisté

Čínští turisté se na svých cestách opravdu nežinýrují. Čína v roce 2016 získala v utrácení na dovolené světové prvenství – s velkým odstupem před turisty z USA, Německa a Velké Británie. Podle ruské agentury pro turismus utratili čínští turisté v Rusku v roce 2015 více než dvě miliardy dolarů. Kupovali přitom především luxusní zboží, jako jsou hodinky, kosmetika či šperky.

A aby to měli ještě snazší, zavedla čínská společnost Alipay svůj mobilní platební systém letos i v Rusku. Krámky se suvenýry v centru Moskvy tak lákají čínské zákazníky nyní i jejím tyrkysovým firemním logem.  

Čína na dlani

Nejvíc táhne Moskva

Hlavním cílem čínských turistů je přitom právě ruská metropole. Moskva je na prvním místě seznamu jejich nejoblíbenějších destinací v závěsu s hraničním Přímořským krajem na jihovýchodním konci země a městem Petrohrad, odkud se od loňského léta vypravují přímé lety do Šanghaje. Petrohrad byl oblíbený i dříve – podle provozovatele místního letiště vzrostl počet pasažérů z a do Číny v roce 2015 na 93 tisíc lidí, což je meziroční nárůst o 92 %.

Bez víza

Kreml dělá vše proto, aby turismus z Číny podporoval. Již v loňském roce uzavřela ruská vláda s čínskými vůdci dohodu, která umožňuje turistům ve skupinách cestovat do druhé partnerské země 15 dní bez víza. V červenci ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching zase jednou demonstrovali své spojenectví – když se Si na cestě na summit G20 v Hamburku zastavil v Moskvě, udělil mu Putin za jeho zásluhy o rusko-čínské vztahy nejvyšší ruské státní vyznamenání.

Rudá nostalgie

Mnozí čínští turisté přichází do Ruska také z nostalgie. „Dříve bylo Rusko velkým bratrem Číny a lidé na to rádi vzpomínají,“ cituje server čínskou průvodkyni, která si říká Olivia. Většině čínských turistů je podle ní kolem 55 let. „Mnozí Číňané znají Sovětský svaz z padesátých let a mají pocit, že přichází mezi sobě rovné,“ souhlasí s ní Wolfgang Arlt, zakladatel China Outbound Tourism Research Institute v Hamburku.

V posledních dvou letech tam prý kvete také takzvaný Rudý turismus, pro který naleznete v knihkupectvích po celé Číně příslušné průvodce. V roce 2015 se v Mao Ce-tungově rodném městě Šao-šan konal velký ceremoniál, kde ředitelé národních úřadů pro turismus Ruska a Číny s velkou pompou slavili vybudování „Rudých tras“. V rámci zhruba desetidenního výletu po celém Rusku můžete díky tomu sledovat stopy Lenina od jeho rodného domu až do mausolea na Rudém náměstí v Moskvě.

Chodorkovskij: Putin a spol. jsou „neskuteční idioti“

Nebezpečná Evropa

Expert na Čínu Arlt počítá s tím, že v následujících pěti letech Rusko přiláká čínských turistů ještě víc. Kromě peněz a historie zde jde totiž ještě o jeden důležitý aspekt, který v nich samo Rusko rádo přiživuje, a sice pocit bezpečnosti. Západní Evropu si totiž mnozí Číňané spojují se zprávami o teroristických útocích, pouličních krádežích a migračních krizích. Země jako Itálie, Řecko a Francie v loňském roce přišly o více než 10 % čínských turistů. „Bojí se chaosu,“ říká Arlt.

Ale i Rusko si podle něj bude muset brzy vytvořit nový koncept, na co čínské turisty do budoucna nalákat. Generace, která se ve škole učila o svém velkém bratrovi Sovětském svazu, totiž nakonec jednou vymře.

Která země je největší světová supervelmoc?

Newsletter