10 témat pro rok 2017 podle Goldman Sachs

Vysoký růst, vysoké riziko a o něco vyšší výnosy. I to je názor stratégů banky Goldman Sachs, kteří vydali své desatero témat pro finanční trhy v příštím roce. Která to jsou?

Výnosy jen o něco vyšší

Od výnosů aktiv můžeme podle zprávy Goldman Sachs, kterou získala agentura Bloomberg, v roce 2017 čekat o něco příznivější čísla, než letos. „Nejvýraznějšího zlepšení se dostane asijským trhům bez Japonska, kde předpovídáme 12,5% návratnost oproti 3,8 % v letošním roce,“ uvedl tým pod vedením hlavního stratéga globálních rizik Charlese Himmerlberga. Japonsku naopak předpovídá 3,7% pokles.

Americké vládní výdaje budou nastaveny směrem růstu

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa vsadí dle Goldman Sachs na investice do infrastruktury více než na protekcionismus nebo téma imigrace a omezení obchodu a ekonomiky s tím spojená. „Je to vidět i na reakci trhů na vítězství Trumpa,“ poznamenává Goldman Sachs. Fiskální stimulace má dle stratégů díky mimořádné konstelaci prezidentského postu a kontroly obou komor Kongresu velkou šanci uspět.

Mezinárodní obchod: Je strach na místě?

Goldman Sachs neočekává obchodní válku USA s dalšími zeměmi. „Tohle populární téma je podle nás přeháněno. Používání odvetných cel a dalších nástrojů tohoto typu bude podle nás nejméně tak uvážlivé, jako bylo za Baracka Obamy, možná jen ‚o něco více ukřičené‘,“ soudí Goldman Sachs.

Pokračující tlak na rozvíjející se trhy? Dočasný…

Aktiva na rozvíjejících se trzích se s vítězstvím Donalda Trumpa dostala pod silný tlak. Růst výnosů na amerických státních dluhopisech a dalším dluhu vyspělých zemí sňal z části investorů nutnost hledat atraktivnější výnosy jinde. „Silnější růst americké ekonomiky bude doprovozen vyššími úroky (Fedu a následně na celém trhu) a aktiva na rozvíjejících se trzích z toho mohou těžit, zejména akcie,“ soudí Goldmani.

Co Čína a její měna?

V rámci své předvolební kampaně označil Trump Čínu za měnového manipulátora. Byl to především srpen roku 2015, kdy pro všechny překvapivá a Čínou řízená devalvace jüanu rozdivočela finanční trhy napříč světem. Goldman Sachs očekává, že politika oslabování čínské měny bude v roce 2017 nevyhnutelně pokračovat, byť se Čína po slovech Trumpa v tomto směru dočasně „stáhla“. „Naší předpovědí je 7,30 na horizontu 12 měsíců,“ předpovídá Goldman Sachs kurz mezi jüanem a americkým dolarem. To je daleko za čísly, které dnes předpovídá forwardový trh.

Velký třesk v měnové politice

Za pověstného kanárka v dole označují stratégové Goldman Sachs obrat v politice japonské centrální banky, která nově cílí výnosovou křivku. Znamená to, že sleduje a ovlivňuje okamžité náklady na půjčení si peněz od bank (krátkodobé/okamžité náklady na půjčky) místo ovlivňování těchto nákladů skrze dlouhodobé sazby dluhu.

„Nové, lepší zacílení měnové politiky může potlačit vedlejší negativní efekty, které jsou spojené především s programy kvantitativního uvolňování (QE) a negativními sazbami, které rozrývají tvorbu úvěrů,“ uvádí Goldman Sachs.

Rok 2017 a zisky firem?

Po mnoho uplynulých čtvrtletí platilo, že americké firmy, soustředěné v širším akciovém indexu S&P 500, byly schopny překonávat odhady analytiků ohledně jejich hospodaření především na úrovni čisté ziskovosti, než na úrovni příjmů, tržeb. Goldman Sachs teď tvrdí, že rok 2017 bude ukončením této „recese tržeb“.

„Zotavující se globální ekonomika vzestup cen ropy z únorovým minim výhled zlepšují. Zlepšení americké ekonomiky zvýší provozní zisk na akcii firem v indexu S&P 500 o desetinu na 116 dolarů, cílem pro samotný index S&P 500 je 2200 bodů na konci roku,“ uvádí k výhledu pro rok 2017 Goldman Sachs.

Inflace na vyspělých trzích konečně zamíří vzhůru

I to Goldman Sachs myslí. „Trump bude prezidentem inflace. Receptem na to budou i snížení daní, výdaje na infrastrukturu a obranu. Nebude to ale jen otázka Spojených států, ale také Japonska, Evropy,“ soudí stratégové Goldman Sachs. Centrální bankéři budou dle Goldman Sachs „rádi tolerovat přestřelení cílů jejich měnové politiky“, pokud jde právě o inflaci.

Nedobře pro komodity?

Byly to právě komodity a na ně navázané sektory ekonomiky (a akcie firem s nimi spojenými), kdo v roce 2016 trpěl. Goldman Sachs očekává, že tlak bude pokračovat také v roce 2017.

Nejlepší nakonec: Co Yellenová a Fed?

Pohled Goldman Sachs na Fed a postupné zpřísňování jeho měnové politiky zásadně ovlivňuje opět zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem – a očekávané zvýšení fiskálních výdajů.

„Tyto výdaje Fedu umožní být agresívnější vůči uvolnění podmínek v ekonomice novou cestou a výrazněji utahovat svou měnovou politiku,“ předpovídá Goldman Sachs – s tím ale, že skutečný rozsah fiskální stimulace a tím také to, jestli ve finále budou úvěrové podmínky v roce 2017 dokonce uvolněnější než letos, nebo ne, zůstává neznámou… Goldman Sachs přitom odkazuje na současný růst výnosů na dluhopisech a zpevňování amerického dolaru, který se prolomením 1,0600 k euru dostal na roční maxima.

Newsletter