Goldman Sachs: Žádné zlaté medaile pro akciové investory


23:11 • 8. srpna 2016

Tagy: Akcie, americké akcie, Goldman Sachs, S&P500 , valuace, investice

Americké akcie na historických rekordech vyvolávají emoce. V případě Goldman Sachs jde převážně o ty negativní, které banku donutily ke zhoršení akciového výhledu. Podle hlavního stratéga Davida Kostina by se tak investoři měli připravit na dobu nulových, resp. záporných výnosů.

„Během příštích třech měsíců očekáváme záporné výnosy v případě Asie (-3 %), Japonska (-6 %), Spojených států (-10 %) a Evropy (-11 %),“ přepisuje stratégova slova server Business Insider. Tento výhled jde jasně ruku v ruce s investičním doporučením banky, které bylo v rámci tříměsíčního časového rozmezí zhoršeno na „underweight“, přičemž v hlubší analýze Goldmané doslova doporučují prodej akcií.

„Dokud se růstové vyhlídky nezlepší, náš pohled na akciové trhy není nikterak konstruktivní. Obzvláště to platí po nedávné rally, jež se odehrála v pozadí trvajících obav ohledně udržitelnosti umělé podpory čínské ekonomiky, globální politické nejistoty (především USA a Evropa), silně holubičího sentimentu centrálních bank a nečekaných událostí (viz Turecko),“ vysvětluje Goldman Sachs.

Vyjma všech vyjmenovaných fundamentů má pohled banky mnohem jednodušší odůvodnění, které je potřeba hledat v samotné ceně akcií. Podle Kostina se nákup akcií nevyplatí jednoduše proto, že jsou momentálně předražené.

„Index S&P 500 (17,2x) a Stoxx 600 (14,9x) se obchodují na úrovni predikovaného ukazatele P/E více jak jednu směrodatnou odchylku nad desetiletým průměrem. MSCI Asia ex Japan (13,5x) se rovněž pohybuje nad svým historickým průměrem, zatímco tokijský TOPIX (13,6x) se drží v oblasti průměru za posledních deseti let,“ píše Kostin.

Index S&P 500 se pak dokonce nachází v 98. percentilu historické řady sledované od roku 1976. Stručně řečeno, všechno je drahé.

Aktuální výše ukazatele P/E indexu S&P 500 tak Kostina přesvědčila k predikci minimálně 5% propadu sledovaného benchmarku v dohledných měsících. Situace by se však měla začít zlepšovat, ovšem to až ve výhledu nejbližších 12 měsíců. Do té doby se tedy investoři musí smířit s tím, že „nikdo z nich v tomto prostředí minimálních výnosů neobdrží pomyslnou zlatou medaili investování.“

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.