FinTech Daily o nezastavitelné technologii bitcoinu


12:31 • 16. února 2016

Tagy: FinTech, FinTech Daily, Bitcoin, Blockchain, Technologie, Nasdaq, IBM

Technologie blochainu spojená s digitální měnou bitcoin je v kurzu už nějakou dobu. Potvrzují to zprávy z celého světa, které hovoří o tom, jak neznámější banky investují horentní sumy do implementace tohoto systému.

Jako poslední se k tomuto kroku rozhodla japonská burza Japan Exchange Group (JPX) společně s japonskou pobočkou společnosti IBM. Oba subjekty se v rámci zavedení nové technologie dohodly na spolupráci zahrnující v první fázi především testy, které mají poukázat na možné limity služby. Ve spojitosti s tím bude zapojena i společnosti Hyperledger Project, která se na zavádění blockchainu napříč různými sektory ekonomiky specializuje.

Pozadu nezůstává ani Estonsko, které ve spolupráci s americkou burzou Nasdaq hodlá vytvořit speciální hlasovací systém, který bude fungovat právě na bázi blockhainu. Vize je taková, že bude vytvořena speciální online platforma „e-Residency“, která bude umožňovat akcionářům společností zaknihovaných na jediné estonské regulované burze Tallin Stock Exchange hlasovat během valné hromady.

Výhodou tohoto systému by měla být jeho rychlost, zabezpečení a především možnost snadného „nalinkování“ v podstatě odkudkoliv s použitím příslušných identifikačních dat.

Nasdaq je v tomto směru lehce napřed. Na konci roku 2015 burza oznámila úspěšnou implementaci platformy Nasdaq Linq. Jedná se o systém, který na základě blockchainu umožňuje úpis, emisi, obchod a následný převod akcií evidovaných na Nasdaq Private Market aniž by bylo potřeba, aby cenný papír prošel přes zprostředkovatele (např. clearing house). Zavedení tohoto systému proběhlo s pomocí společnosti Chain.com a šlo o vůbec první věc tohoto typu na celém světě.

Výčet nakonec uzavírá kanadská Royal Bank of Canada, která se v rámci vztahu s klienty rozhodla zainvestovat do implementace blockchainu, aby tak vytvořila speciální věrnostní program. Hlavním důvodem tohoto korku je fakt, že přímý vztah se zákazníkem banky se postupně vytrácí s tím, jak je čím dál tím více služeb poskytováno a následně i využíváno výhradně přes PC či mobilní telefon.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Ve finanční skupině Roklen začínal v roce 2014 jako editor. Postupně se vypracoval na pozici hlavního editora a analytika devizových trhů. Aktuálně je šéfredaktorem finančního portálu Roklen24 a hlavním FX analytikem. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.

 Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.