Nesplácené úvěry – důvod, proč dává brexit smysl?

Pohled, podle kterého dává britský odchod z Evropské unie smysl? Přináší jej grafy Visual Capitalist. Shrnutí do jedné věty? Spojené království uniká před problémovými úvěry a fiskálními problémy…

Ekonomické autority již nějaký čas hlasitě rokují o potenciálních hospodářských důsledcích brexitu. Bank of England poznamenala: „Volba ´Leave´ by zvýšila nezaměstnanost, podnítila inflaci, zpomalila ekonomický růst a vedla spotřebitele a podniky k odložení výdajů. Tyto důsledky by vedly k recesi.“ MMF varoval, že odchod z EU by způsobil v nadcházejících letech „závažné regionální a globální škody. Hlavním argumentem je nedostatečný přístup na jednotný trh, který bude ekonomiku Spojeného království bolet, což se pravděpodobně ukáže v čase jako pravdivé.

Zachování hospodářských vazeb na jednotném trhu je tak jistě velmi důležitým bodem, který by si Británie přála zachovat. Spojené království ale získává výraznou výhodu ve „větší vzdálenosti“ od ekosystému EU. Proč výhodu? V několika částech Evropy stále panuje hospodářský nepořádek, který se nezlepšuje. Jedním příkladem za všechny může být bankovní situace v Itálii a nebonitní úvěry (NPL).

Italské banky v současné době drtí 360 miliard eur v nesplácených úvěrech. Podle Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA), tvořily k březnu 2016 16,9 procenta všech úvěrů a je nepravděpodobné, že budou splaceny v plné výši. V důsledku toho se ceny akcií bank v Itálii zřítily. Banca Monte dei Paschi di Siena, třetí největší italská banka podle aktiv, se nyní obchoduje za 0,31 eur, což je pouhých 15 procent jejího 52-týdenní maxima na úrovni 2.04 eur. UniCredit, která je v zemi největší bankou s aktivy těsně pod 1 bilionem eur, se obchoduje za jednu třetinu toho, co před rokem.

Kdo dále?

Podobná bankovní krize se vaří v Portugalsku. Nesplácené úvěry se šplhají k úrovni 18,5 procenta a premiér Antonio Costa hledá řešení, jak portugalským bankám pomoci. Dokonce i Německo, které je vždy skálopevné, má své vlastní bankovní problémy. Největší banka v zemi, Deutsche Bank, si také zažila své, když byla zachvácena skandály, rekordními ztrátami, propadla v zátěžových testech či špatně plánovala.

I když je přístup na trhy pro Velkou Británii obrovsky důležitý, udržet si dostatečnou vzdálenost od skomírajících evropských bank by se mohlo zdát v dlouhodobém horizontu jako moudré rozhodnutí.

Newsletter