Čeká Čínu „krvavé“ pondělí?

Světové trhy budou v pondělí jak na trní, jelikož v ten den bude zveřejněn hrubý domácí produkt Číny za třetí čtvrtletí. Druhá největší ekonomika světa už dlouhodobě signalizuje známky zpomalení, což se prolíná i v očekávání většiny investičního publika. Snad nikdo již nečeká dosažení stanoveného cíle na 7% růstu. V tuto chvíli se už sází na to, jak moc razantní bude očekávaný propad.

Dosažení úrovně růstu pod 7 % bude mít na čínské trhy nepochybně silný vliv. Nelze se ani divit, obdobná situace se totiž stala naposledy v prvním čtvrtletí roku 2009, kdy čínský produkt klesl v důsledku bující finanční krize až na 6,2 % (viz graf).

Dění v čínské ekonomice je tedy středem pozornosti většiny světa. Masivní propad akciových trhů společně se znatelným zhoršení v oblasti průmyslu a nečekaným umělým oslabením jüanu jsou hlavní fundamenty, které otřásly světovými trhy. Proto budou pondělní data poměrně ostře sledována.

Server CNBC připravil seznam několika světových bank a jejich predikce ohledně čínského hrubého domácího produktu.

Bank of America Merrill Lynch

 „Očekáváme, že HDP by mohlo ve třetí čtvrtletí meziročně klesnout na 6,7 % ze 7 % z druhého čtvrtletí 2015. Takový výsledek by odpovídal sílícím tlakům na propad reálné ekonomiky uprostřed nervózních trhů,“ přepisuje CNBC výhled banky.

„Z hlediska jednotlivých sektorů má zpomalení HDP na svědomí především finanční a průmyslový sektor, zatímco oblast realit se mírně zlepšila. Jsme přesvědčeni, že poptávka po soukromých investicích je mírně slabší, stejně tak se v rámci zpomalení a pádu trhů snižovaly i průmyslové zásoby.“

Nomura

„Naši predikci ohledně růstu čínského HDP za třetí kvartál ponecháváme na 6,7 % a na 6,4 % pro čtvrté čtvrtletí. V roce 2016 by pak mohlo přijít i další zpomalení, a to až na 5,8 %,“ uvedl server CNBC predikci banky.

„Vzhledem k horšímu ekonomickému výhledu rovněž očekáváme mírný vládní stimul a pokračující uvolňování měnové politiky, které by mělo zahrnovat ještě jedno snížení povinných rezervních požadavků během čtvrtého čtvrtletí a další čtyři v roce 2016 (každé po 50 bazických bodech). Dojít by v roce 2016 mělo i na dvě další snížení hlavních úrokových sazeb, a to vždy o 25 bazických bodů.“

Barclays

„V souvislosti s daty jako je například index nákupních manažerů je patrné, že čínská ekonomika za třetí kvartál znatelně zpomalila. Odhadujeme, že toto zpomalení by mohlo dosáhnout až 6,5 %.“

ING

„Náš konsensus růstu čínského produktu dosahuje 6,5 % poté, co jsme byli svědky propadu finančního trhu. Třetí kvartál by tak měl být minimem letošního roku, jelikož ve čtvrtém pak čekáme odskok na 6,7 %,“

Newsletter