Euro nad 1,1200 pomohlo koruně pod 24,50 k dolaru


17:23 • 8. června 2015

Tagy: CZK, euro, EURCZK, USDCZK, EURUSD, forex, průmysl ČR, stavebnictví, nezaměstnanost

Až o více jak procento na 1,1225 EURUSD se v průběhu dneška dostává euro vůči americkému dolaru a české koruně tak dodává sílu k posílení proti dolaru pod 24,50 USDCZK. Minimem dne pro eurodolar přitom je 1,1098 EURUSD, koruna k dolaru byla dnes nejslabší nad hladinou 24,75 USDCZK. Na koruně proti euru bylo obchodování o poznání klidnější a končí v těsné blízkosti hladiny 27,40 EURCZK.

Koruna se vůči americkému dolaru dokázala vrátit k pátečním hodnotám před zveřejněnými daty o tvorbě pracovních míst.

Guvernér ČNB Miroslav Singer v neděli pro ČT potvrdil, že není důvod pro dřívější odstoupení od zakotvení koruny vůči euru než v druhé půlce roku 2016. Na druhou stranu současně zmínil, že nejsou ani důvody pro prodloužení tohoto kurzového závazku, kterým ČNB nenechává korunu posílit pod 27,00 k euru.

Ráno byla zveřejněna silná data, potvrzující oživení české ekonomiky a to ze strany průmyslové produkce i stavebnictví. Přesto jsou nejvýraznějších zdrojem pohybu na koruně zahraniční události, které zasahují hlavní měnový pár eurodolar a skrze něj udávají směr pohybům proti české měně.

Na volné pracovní místo připadá nejméně uchazečů od roku 2008

Český průmysl dál roste, navzdory zpomalení u sousedů

Stavebnictví: „Nemocný muž“ české ekonomiky se uzdravuje

Ranní vyjádření francouzského představitele, který naznačil nespokojenost se silným dolarem, se trh chytil a dolar postupně ztrácel. I přes dementování tohoto výroku přímo prezidentem Spojených států Barackem Obamou americký dolar svou sílu z konce předchozího týdne po zveřejnění dat z amerického trhu práce korigoval. EURUSD končí den u hladiny 1,1210, v blízkosti denních maxim.

Nulový pokrok byl dosažen v jednání s Řeckem, kde je situace stále nejasná. Do schizofrenní situace se může posunout americký dolar vůči chování Fedu. Očekávání dřívějšího zvýšení sazeb, které nabudila páteční americká data z trhu práce, může americký dolar posunout na takové úrovně, které budou pro Fed již nepřijatelné a zvýšení sazeb nebude moci uskutečnit.

Později v tomto týdnu se budeme soustředit na čtvrteční data o maloobchodních prodejích v USA a v Evropě se bude sledovat Řecko a pokračující poker ze strany jeho politické reprezentace.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.