Život v obří videohře? Aneb Když Musk kupuje Muska

„Žijeme v jedné velké videohře.“ Tuto větu před několika týdny pronesl Elon Musk při svém vystoupení na Code Conference v Kalifornii. V rámci této „hry“ je známý tech-miliardář svým vlastním pánem, o čemž svědčí včerejší nabídka Tesla Motors ohledně koupě společnosti SolarCity. Nic zvláštního, řeknete si, ovšem pravdou je, že pokud se tento deal uskuteční, nepůjde o nic jiného než o přesun peněz z jedné Muskovy kapsy do druhé. Otázkou tak zůstává, co ve skutečnosti stojí za onou nevšední nabídkou…

Během včerejšího večera spatřila světlo světa informace, že Tesla nabídla za solární společnost SolarCity 2,86 miliardy dolarů. Ok, akvizice byly, jsou a budou. Co však v tomto směru zdvihá obočí je fakt, že obě firmy spojuje jeden společný styčný bod, kterým je jejich zakladatel a hlavní podílník.

Elon Musk je nejen autor a CEO Tesly, ale i jejím největším akcionářem, čemuž odpovídá vlastnictví 26 % všech akcií. Stejně tak ale stál u zrodu SolarCity, kde vlastní 22 % akcií a zároveň je i předsedou. V návaznosti na nabídku tak vzhledem k těmto číslům a následné reakci obou titulů Musk vydělal 140 milionů pocházejících z růstu solární firmy, ovšem souběžně s tím prodělal 715 milionů dolarů pramenících z propadu akcií Tesly. Suma sumárum, nic moc začátek, jelikož výsledná ztráta dosahuje 575 milionů dolarů.

Bude mít Tesla hluboko do kapsy?

Proč byl ale tento deal vůbec navrhnut? Vzhledem k tomu, že jde, s nadsázkou řečeno, o přesun z jedné kapsy do druhé, musel k němu mít Musk nějaký důvod. Jak se na věc dívají ostatní akcionáři Tesly, můžeme jen hádat, ale s nejvyšší pravděpodobností moc rádi nebyli…

Podle agentury Bloomberg existují dvě hlavní možnosti. Tou první je fakt, že se Musk snaží zachránit silně zadluženou SolarCity, jejímž vedením je pověřen jeho bratranec Lyndon River. Jako druhá odpověď se pak nabízí snaha o vybudování impéria čisté energie, které bude vyjma elektromobilů a chytrých baterií obsahovat i solární panely.

Verze 1: Musk zachránce

Akcie SolarCity jsou dlouhodobě pod silný tlakem. Jen za poslední rok odepsaly více jak 60 %, za což „vděčí“ především horším než očekávaným výsledkům hospodaření po dobu tří ze čtyř čtvrtletí, stejně tak i několikrát opakovanému nesplnění cíle počtu instalovaných solárních panelů. Svou roli hraje rovněž hraje i velké zadlužení firmy.

Poslední pomyslný hřebíček do rakve však přišel v květnu 2016, konkrétně během konferenčního hovoru analytiků s vedením společnosti. Tehdy totiž padla otázka „Co je vlastně SolarCity?“. Tou její autor Ben Kallo narážel na fakt, že se solární firma doslova ztratila na proklamované cestě svého byznysu, když svým klientům nabídla úvěrový program, díky kterému by si mohli koupit solární panely, namísto toho, aby jim je pronajímala.

Výkřik kontrariána: Tesla? Žhavá akcie bez budoucnosti

„Wall Street si myslí, že tato cesta je zbytečně moc komplikovaná,“ okomentoval stav SolarCity Ben Kallo, reprezentující společnosti Robert Baird & Co. Jeho slova potvrzují data agentury Bloomberg. Před oznámením úterní nabídky znělo investiční doporučení pro SolarCity v deseti případech „buy“, zatímco jedenáct oznamovalo „hold“, či „sell“. Finální tečkou je pak fakt, že ke konci května bylo 40 % sledovaného titulu ocejchováno pozicí „short“, což z něj podle výzkumu Finviz dělá jednu z 10 nejshortovanějších společností s tržní kapitalizací nad 2 miliardami dolarů.

Verze 2: Impérium na vzestupu

Druhá verze dealu Tesla-SolarCity pracuje s tím, že Musk jednoduše pozná dobrou příležitosti, když ji vidí. Zatímco se akcie solární společnosti letos pohybovaly na úrovních roku 2013, nabídka Tesly s 21% až 30% prémií odpovídající necelým 2,9 miliardám dolarů je stále jednou z historicky nejnižších, pokud vezmeme v potaz, že jde o jednoho ze světových poskytovatele solárních panelů.

Relativně levná investice by tak Muskovi poskytla další zbraň do jeho arzenálu čisté energie sdružující elektromobily, solární energii a domácí baterie. Dychtivý klient by tak v podstatě dokázal uspokojit všechny své „čisté“ potřeby pod jednou značkou. Do toho se navíc ukazuje, že kombinace baterií a akumulace solární energie je hudbou budoucnosti. Další bod pro Elona Muska.

Ať hlavním důvodem nabídky byla verze 1, verze 2 či obě dohromady, Musk má rozhodně nakročeno k tomu, aby vybudoval opravdové impérium. V cestě mu však stojí několik otazníků. Náznakem v tomto směru byl například nedávný prodej nových akcií Tesly. Díky tomu se firmě podařilo získat dodatečný kapitál v hodnotě 1,46 miliardy dolarů, což je však méně než cíl 1,7 miliardy, stejně tak jde o sumu, která je o 11 % nižší než při předposlední akci tohoto typu z loňského srpna.

Nové zdroje mají být použity na výrobu tolik avizovaného Modelu 3. Souběžně s tím, chce firma zvýšit produkci aut z loňských 50 tisíc na 500 tisíc do roku 2018, což je cíl, který mnozí analytici, obdobně jako úspěch Modelu 3, zpochybňují. Ve hře je rovněž i vize největšího producenta baterií na celém světě a úspěch projektu SpaceX, který má v roce 2018 umožnit lidem cestovat na Mars.

Otázkou tak zůstává, zda bude Musk schopen všech vytyčených cílů dosáhnout, ať už z hlediska technologického, tak především tohoh finančního. Každopádně svou přezdívku „Iron Man“ si Elon díky svým ambicím rozhodně zaslouží.

Newsletter