Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Čínská destrukce (petro)dolaru. Co chystá rudý drak?

Dlouhá léta vévodily žebříčkům největších importérů ropy Spojené státy. V posledních letech však začala jejich pozici ohrožovat Čína, která je postupně začíná překonávat. Nyní Číňané chystají další úder. Proč by se měly USA začít bát? To ve svém článku pro server Daily Reckoning prozrazuje analytik Byron King.

I Čína patří k producentům ropy, avšak zdaleka netěží v takovém množství, které obrovská a rychle rostoucí čínská ekonomika vyžaduje. Už před patnácti lety tak země rudého draka přestala být v produkci ropy soběstačná, přičemž od roku 2010 se čínský dovoz černého zlata zdvojnásobil. K tomuto vývoji přispěl nejen rychlý růst čínského hospodářství, ale také klesající ceny ropy, vzhledem k čemuž se tamní těžební společnosti, které patří k těm s nejvyššími náklady, stávají čím dál méně konkurenceschopnými.

Podle dat agentury Bloomberg tak Čína začátkem tohoto roku vystřídala USA na pozici největšího světového importéra ropy. Rychlý růst čínského dovozu v posledních letech můžete rozeznat na následujícím grafu.

Znamená tento vývoj, že si Čína může začít diktovat podmínky? Zdá se, že přesně to dělá. Druhá největší ekonomika světa nyní jedná se Saúdskou Arábií o tom, že by jí nově mohla platit za dodávky ropy svou národní měnou – čínským jüanem. Dosud totiž bylo zavedeným pravidlem, že (nejen) za saúdskou ropu se platilo výhradně americkými dolary. Od roku 1974 si nechala Saúdská Arábie zaplatit dolary prakticky za celou svoji ropnou produkci, která putovala do zahraničí. Důvodem je dohoda se Spojenými státy uzavřená za doby amerického prezidenta Nixona, které se museli přizpůsobit všichni další zákazníci.

Ne náhodou se dolary, které ropné země inkasují za vývoz ropy, označují jako petrodolary, i cena za barel ropy je tradičně vyjadřována v USD. Dolar byl pro země OPEC a další producenty ropy vždy přirozenou rezervní měnou a jeho vývoj tak měl velký vliv nejen na ceny černého zlata, ale i na celá hospodářství ropných zemí.

OPEC nemá vyhráno. Nad novou dohodou jsou otazníky

Čína se však nezdá být obyčejným zákazníkem. Jelikož její import dynamicky roste, stává se pro producenty ropy klíčovým hráčem na druhé straně trhu. Jenže Číňané už v amerických dolarech zkrátka platit nechtějí. Pokud se jejich požadavek podaří prosadit a dohoda se Saúdskou Arábií bude uzavřena, znamená to pro už tak ohroženou pozici dolaru jakožto rezervní měny další ránu.

Saúdská Arábie přitom má zájem na tom, aby Čína byla jejím spokojeným zákazníkem. Asijská velmoc totiž v poslední době snižuje svůj dovoz ze Saúdské Arábie a naopak navyšuje ten z Ruska. Podle Byrona Kinga jde o promyšlenou strategii, kterou se ekonomika rudého draka snaží zahnat Saúdskou Arábii do kouta a dosáhnout svého. Za ruskou ropu už totiž Čína v jüanech platí, přičemž Rusové za ně zase nakupují nejen čínské zboží, ale také čínské zlato na zlaté burze v Šanghaji.

Newsletter