Odkud očekávat přílet černých labutí dneška?


17:44 • 31. května 2016

Tagy: Societe Generale, černá labuť, riziko, Čína, Brexit

Francouzská banka Societe Generale opět aktualizovala svůj výčet bílých a černých labutí. Investoři se již tradičně soustředí spíše na černé labutě, neboli události, které jsou nepravděpodobné, ale když nastanou, způsobují na světových trzích obrovský chaos. Jejich přehled můžete vidět v následujícím grafickém schématu:

Hlavní zdrojem obav opět zůstává stabilita Evropy nejen v kontextu blížícího se britského referenda o jeho členství v Evropské unii. Societe Generale očekává přílet této černé labutě v podobě politické nejistoty v Evropě, která by mohla rozpoutat nejistotu na finančních trzích, s pravděpodobností 40 procent, což je pravděpodobnost velmi vysoká.

Societe Generále dodává

Rakousko si málem zvolilo krajně pravicového prezidenta. Povzdech úlevy byl hmatatelný. Různě významné politické agendy se v nadcházejících čtvrtletích nakupily a riziko, že nastane událost, která přinese neočekávaný výsledek, zůstává na vysoké úrovni - ať už je to rozsudek německého ústavního soudu kolem OMT, který je plánovaný na 21. června, nebo o referendum o Brexitu, které je plánováno na 23. června. Dále stojí za zmínku španělské volby, které se uskuteční 26. června, říjnové italské referendum nebo o volební rok 2017 – volby ve Francii, Německu, Holandsku a možná i Itálii. Ať už to budou zprávy dobré nebo špatné, jakýkoli neočekávaný výsledek pravděpodobně přinese šok v podobě nejistoty.

Pravděpodobnost příletu černé labutě v podobě tvrdého čínského přistání vidí Societe Generale na 30 procentech. „Potenciál politických chyb v Číně je značný a to tím spíše, co se začala vytvářet nová bublina na trhu s nemovitostmi,“ poznamenává Socite Generale. „Úřady jsou připravené řešit horu nesplácených půjček. Tento přístup bude stylem pokus a omyl, s rizikem zpomalení…“

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.