Koruna atakovala úroveň před zahájením intervencí. Zatím neúspěšně


08:35 • 4. srpna 2017

Tagy: RoklenFx, fx, forex, koruna, euro, dolar, EURCZK, USDCZK, EURUSD, ČNB

Koruna včera zažila „perný“ den. Bankovní rada České národní banky po téměř deseti letech zvýšila úrokové sazby a koruna reagovala. Krátce po oznámení růstu úroků posílila pod úroveň 26 EURCZK a atakovala nejsilnější hodnotu od listopadu 2013, a to 25,90 EURCZK. Právě tehdy ČNB zahájila kurzové intervence. Vzhledem k tomu, že trh „hike“ čekal, tak se koruna opět vrátila zpět. Aktuálně je kurz na úrovních 26,04 EURCZK a 21,92 USDCZK.

Centrální bankéři zvýšili základní úrokovou sazbu o 0,2 procentního bodu na 0,25 %. Nová prognóza vyhodnotila rizika jako mírně proinflační, HDP by měl letos růst o 3,6 % původní prognóza počítala se zvýšením o 2,9 %. 

Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že bankovní rada do budoucna plánuje opětovné zavedení prognózování kurzu. V tuto chvíli však k tomu stále není vhodná doba. Souběžně s tím pak upozornil na to, že se ČNB již nenachází v situaci kurzového závazku, tudíž již nikterak necílí hodnotu ani vývoj kurzu koruny. Zaměřuje se především na úrokové sazby.

Z hlediska dalšího postupu normalizace měnové politiky zdůraznil Rusnok fakt, že rozhodování ČNB bude ovlivněno jednak vývojem všech ekonomických veličin, včetně kurzu. Stejně tak do hry ale vstoupí i politika Evropské centrální banky.

Dolar vůči euru včera oslaboval na 1,1883 EURUSD, a to po horších datech z nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a horšího výrobního indexu. Dolar oslabil i vůči koruně o 0,47 % a zakončil pod psychologickou úrovní 22 USDCZK na 21,89 USDCZK. Pokračuje tak v dlouhodobém klesajícím trendu. Aktuálně je kurz na 1,1878 EURUSD.

Z očekávaných událostí se dnes investoři dočkají maloobchodních tržeb v Česku za červen, čeká se růst o 5,5 %. Nejdůležitější zprávou dne je číslo z amerického trhu práce. Trh očekává, že americká ekonomika v červenci vytvořila 180 tisíc míst, v červnu to bylo 222 tisíc míst.

Preferovaný scénář je posílení koruny v pásmu 25,91 – 26,04 EURCZK, 21,79 – 21,90 USDCZK a oslabení dolaru 1,1877 – 1,1890 EURUSD. 

RSS


Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.