Spekulace na max. CZK forward padá nejníže od startu intervencí


10:43 • 10. ledna 2017

Tagy: EURCZK, euro, koruna, intervence, ČNB

Dnešní data o prosincové inflaci se sice ve spotovém kurzu koruny výrazně neprojevila, ovšem na forwardech bylo rušno. Roční forward EURCZK se propadl na 26,57. To je nejnižší číslo od listopadu 2013, tedy od začátku intervencí.

Propad přišel v návaznosti na dosažení 2% inflačního cíle, kterým se ČNB v rámci intervenčního režimu řídí. Ten přišel o necelý půl rok dříve, než banka ve své poslední prognóze odhadovala. Spekulace tak nabraly na obrátkách, což ostatně potvrzuje i odhad ING ohledně intervencí za minulý týden.

Gratulace do ČNB: Inflace je na dvou procentech

Inflace v prvním čtvrtletí letošního roku přestřelí cíl centrální banky a její stabilní výhled umožní ČNB ukončit kurzový závazek již v druhém čtvrtletí tohoto roku,“ okomentoval dnešní čísla hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Vzhledem k sílícím spekulativním tlakům se pak kloníme k exitu již v průběhu dubna či května, a to na neměnovém jednání, aby trh ČNB mírně překvapila.“

Fakt, že je kurzový závazek pod tlakem potvrzuje i odhad ING, podle kterého centrální banka v prvním lednovém týdnu intervenovala v objemu přes 100 mld. korun. „Týdenní lednové intervence tak mohly překonat dosavadní rekordní měsíc říjen se 107 mld. Kč. Vzhledem k dnešní inflaci tak může tlak na kurzový závazek ČNB dále eskalovat,“ dodal Seidler.

ČNB již několikrát zopakovala, že konec intervencí nepřijde dříve než ve druhém čtvrtletí 2017, přesný termín však dosud nezná. O něco jasnější výhled by mohlo přinést příští zasedání bankovní rady, které proběhne ve čtvrtek 2. února 2017.

Sázka roku 2017? Koruna a intervenční „exit“, tvrdí banky

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.