Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Spekulace na max. CZK forward padá nejníže od startu intervencí

Dnešní data o prosincové inflaci se sice ve spotovém kurzu koruny výrazně neprojevila, ovšem na forwardech bylo rušno. Roční forward EURCZK se propadl na 26,57. To je nejnižší číslo od listopadu 2013, tedy od začátku intervencí.

Propad přišel v návaznosti na dosažení 2% inflačního cíle, kterým se ČNB v rámci intervenčního režimu řídí. Ten přišel o necelý půl rok dříve, než banka ve své poslední prognóze odhadovala. Spekulace tak nabraly na obrátkách, což ostatně potvrzuje i odhad ING ohledně intervencí za minulý týden.

Gratulace do ČNB: Inflace je na dvou procentech

Inflace v prvním čtvrtletí letošního roku přestřelí cíl centrální banky a její stabilní výhled umožní ČNB ukončit kurzový závazek již v druhém čtvrtletí tohoto roku,“ okomentoval dnešní čísla hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „Vzhledem k sílícím spekulativním tlakům se pak kloníme k exitu již v průběhu dubna či května, a to na neměnovém jednání, aby trh ČNB mírně překvapila.“

Fakt, že je kurzový závazek pod tlakem potvrzuje i odhad ING, podle kterého centrální banka v prvním lednovém týdnu intervenovala v objemu přes 100 mld. korun. „Týdenní lednové intervence tak mohly překonat dosavadní rekordní měsíc říjen se 107 mld. Kč. Vzhledem k dnešní inflaci tak může tlak na kurzový závazek ČNB dále eskalovat,“ dodal Seidler.

ČNB již několikrát zopakovala, že konec intervencí nepřijde dříve než ve druhém čtvrtletí 2017, přesný termín však dosud nezná. O něco jasnější výhled by mohlo přinést příští zasedání bankovní rady, které proběhne ve čtvrtek 2. února 2017.

Sázka roku 2017? Koruna a intervenční „exit“, tvrdí banky

Newsletter