Jaká moc zlá bude brexitová kocovina?


23:51 • 23. června 2016

Tagy: Brexit, Morgan Stanley, měny, Akcie, EURUSD, EURGBP, GBPUSD, dluhopis

Hlasování o setrvání Spojeného království v Evropské unii skončilo. Jak kauza „brexit“ dopadne, bychom se měli dozvědět během zítřejšího brzkého rána. První odhady ale hovoří pro vítězství zastánců evropského bloku. Trhy jsou tak naprosto v klidu. Evropské i americké akcie vzrostly. Libra se drží rozjeté rally a atakuje úroveň 1,500 GBPUSD. Jak ale bude situace vypadat za pár měsíců? Na to odpoví Morgan Stanley.

Americká banka se v rámci analýzy zaměřila na vývoj vybraných instrumentů během následujících šesti měsíců po konečném verdiktu. Pokud by se Britové rozhodli setrvat v EU, dá se během příštího půl roku očekávat posílení evropské měny, a to jak na páru s librou, tak i s dolarem. Britská měna by naopak vůči té americké oslabila zhruba o -0,4 %. Z hlediska akcií by se dal čekat přibližně 5% růst, u firemních dluhopisů by zase vzrostly výnosy, nejvíce u těch bankovních.

V opačném případě, tedy pokud by Spojené království rozhodlo o odchodu z EU, by byl scénář mnohem radikálnější. Euro by vůči dolaru spadlo o více jak 11 %, libra pak o necelých 8%. Evropské akcie by odepsaly 15 %.

Šanci, že bude volba úspěšná pro odpůrce EU, vidí Morgan Stanley na 30 %. Na základě toho pak výše zmíněné instrumenty evidentně reflektují mnohem nižší rizikovou prémii, než si myslí ostatní účastníci trhu.

„Euro i libra by v případě odchodu oslabily,“ přepisuje slova banky server Business Insider. „V případě britské měny se však dá čekat určitý propad i tehdy, pokud země v EU nadále setrvá. Z hlediska akcií jsou na tom pak lépe, a to v obou případech konečné volby, ty americké.“

Z případě korporátních dluhopisů je vlil brexitu zmírněn aktuálně prováděným programem kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky. Jeho konečný vliv však nelze zcela vyloučit, Největší volatilita se případně čeká především u bank, jelikož ty jsou na celou kauzu nejcitlivější.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.