CEO Zonky: Boj o sdílenou ekonomiku? Nás se to netýká


07:25 • 13. července 2017

Tagy: Sdílená ekonomika, Uber, AirBnB, ČR, Evropa, Zonky

V Evropě i v ČR zuří boj o sdílenou ekonomiku a především o její regulaci. Týká se to známých služeb jako je Uber v přepravě lidí nebo například Airbnb v ubytování. Problémem je garance kvality služby a samozřejmě placení daní. Zároveň jsou tyto raketově rostoucí služby trnem v oku tradičním taxislužbám a hotelům, které se logicky snaží o jejich omezení.

I když jsou Zonky, kde lidé půjčují peníze lidem, typickou ukázkou sdílené ekonomiky, stojí mimo tento boj o regulaci služeb sdílené ekonomiky. Na rozdíl od výše zmiňovaných totiž už teď podléhají přísné regulaci. Podléháme zákonu o spotřebitelském úvěru a samozřejmě musíme mít registraci u České národní banky, která na nás dohlíží. Navíc se na nás od ledna 2018 chystá tzv. směrnice PSD2. Ta má vytvořit jednotný integrovaný trh pro platební služby, regulovat banky a nové poskytovatele platebních služeb.

Šéfka TechSquare: Co by mohlo rozhýbat český FinTech?

V květnu 2018 taky začne platit evropská směrnice GDPR, které nastaví přísnější pravidla ochrany osobních údajů a s ní přijde řada povinností pro všechny, kteří nakládají s daty lidí, Zonky nevyjímaje. Nejsme tedy žádná divoká služba bez regulace, právě naopak, máme ty nejvyšší standardy.

A jak se podle mého názoru bude snaha o regulaci a sdílené ekonomiky vyvíjet dál? Věříme, že tak jak to ukazuje příklad Zonky, i ostatní modely sdílené ekonomiky budou fungovat, aniž by obcházeli regulace a normy. U Uberu nebo Airbnb to bude znamenat spíš hledání kompromisů a přizpůsobení starých norem a regulací novým technologiím. U finančních služeb by podle mého názoru regulace měla zůstat přísná i v segmentu sdílené ekonomiky.

 

RSS

Baví ho dělat velké věci v online světě: šéfoval třeba internetovému obchodu ruského maloobchodního řetězce Eldorado nebo konzultoval banky od Toronta po Novosibirsk, jak by měly řídit riziko a pracovat s daty. U Zonkyho převzal štafetu po Lucii Tvarůžkové a stejně jako ona věří, že Zonky je služba, která mění český bankovní trh. Jeho ambice je dokázat to i jinde ve světě.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.