CEO Zonky: Boj o sdílenou ekonomiku? Nás se to netýká

V Evropě i v ČR zuří boj o sdílenou ekonomiku a především o její regulaci. Týká se to známých služeb jako je Uber v přepravě lidí nebo například Airbnb v ubytování. Problémem je garance kvality služby a samozřejmě placení daní. Zároveň jsou tyto raketově rostoucí služby trnem v oku tradičním taxislužbám a hotelům, které se logicky snaží o jejich omezení.

I když jsou Zonky, kde lidé půjčují peníze lidem, typickou ukázkou sdílené ekonomiky, stojí mimo tento boj o regulaci služeb sdílené ekonomiky. Na rozdíl od výše zmiňovaných totiž už teď podléhají přísné regulaci. Podléháme zákonu o spotřebitelském úvěru a samozřejmě musíme mít registraci u České národní banky, která na nás dohlíží. Navíc se na nás od ledna 2018 chystá tzv. směrnice PSD2. Ta má vytvořit jednotný integrovaný trh pro platební služby, regulovat banky a nové poskytovatele platebních služeb.

Šéfka TechSquare: Co by mohlo rozhýbat český FinTech?

V květnu 2018 taky začne platit evropská směrnice GDPR, které nastaví přísnější pravidla ochrany osobních údajů a s ní přijde řada povinností pro všechny, kteří nakládají s daty lidí, Zonky nevyjímaje. Nejsme tedy žádná divoká služba bez regulace, právě naopak, máme ty nejvyšší standardy.

A jak se podle mého názoru bude snaha o regulaci a sdílené ekonomiky vyvíjet dál? Věříme, že tak jak to ukazuje příklad Zonky, i ostatní modely sdílené ekonomiky budou fungovat, aniž by obcházeli regulace a normy. U Uberu nebo Airbnb to bude znamenat spíš hledání kompromisů a přizpůsobení starých norem a regulací novým technologiím. U finančních služeb by podle mého názoru regulace měla zůstat přísná i v segmentu sdílené ekonomiky.

 

Newsletter