Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Napětí na měnách: Koruna by měla sílit. Co sazby Fedu?

Česká koruna se navrací ze slabších úrovní blíže kurzového závazku na 27,00 k euru a v příštím týdnu by na základě nových dat z české ekonomiky v tomto směru měla pokračovat. Maloobchodní tržby nebo mzdy by měly potvrdil dobrou kondici české ekonomiky, kterou zpětně posvětila páteční vzestupná revize HDP za druhé čtvrtletí. Klíčovou událostí v zámoří bude rozhodování Fedu o sazbách. Sázky na zvýšení sazeb se ale ze září sunou spíše do prosince.

Obava o inflaci díky nižším cenám komodit (zvláště ropy) a nakonec i smíšená data o důvěře v českou ekonomiku společnou silou posunuly korunu až k úrovni 27,15 EURCZK. Nicméně brzké uklidnění na trzích, podpořené aktivitami čínské centrální banky a později opět vládními orgány, které stojí za nákupy akcií, způsobilo, že koruna korigovala část svých ztrát a na úrovni kolem 27,07 vyčkávala pátečního verdiktu o stavu domácí ekonomiky – zpřesněná data českého HDP za 2. kvartál.

Česká ekonomika v čele růstu EU. Ženou ji investice

Rychlý růst ekonomiky: Kde hledat příčiny?

Už předběžná data sama o sobě velmi překvapila, kdy při očekávaném poklesu o -0,2 % přišel růst o 0,9 %. Trhy se tak obávaly – a na takovou variantu sázely – negativní revize tohoto čísla. Přišel opak. Potvrzení kondice české ekonomiky meziročně a revize mezikvartálního tempa vzhůru na 1,0 %. To jsou zprávy, hovořící ve prospěch síly koruny k euru a naopak není výrazných domácích důvodů pro její oslabení. Pokud nepřijdou negativní události zvenčí, mohla by se spíše posunovat zpět ke kurzovému závazku ČNB.

Singer: „Okurková“ debata o měnové politice vs. realita

Globálně špatná nálada a panika na trzích podrazily nohy dříve sílícímu dolaru a ten na začátku týdne ztratil až k metě 1,1700 EURUSD. Toto se ukázalo jako týdenní maximum pro euro a od té chvíle dolar jen dobýval své ztracené pozice zpět. Pomohla mu k tomu jak dobrá data z ekonomiky v podobě indexu spotřebitelské důvěry, ale zejména snížení sazeb, požadavků na rezervy bank a plynulé dodávky krátkodobé likvidity ze strany čínské centrální banky. Sazby, tentokrát o 25 bps, snížila základní úrokové sazby již popáté od loňského listopadu. Snížila povinné minimální rezervy největším čínským bankám o 0,5 procentního bodu a den poté nalila 140 miliard yuanů na trh v podobě krátkodobé likvidity (půjčky se splatností 6 dnů) a v tomto pokračuje.

Ekonomika USA prudce zrychluje. S ní roste dolar

Obrázek o robustním růstu americké ekonomiky dokreslila data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby v červenci, jenž skončila +2 % při očekávání poklesu -0,4 %. Navíc byl revidován odhad růstu americké ekonomiky ve 2Q druhým zpřesněným číslem nahoru.

Člen Fedu Bullard se vyjádřil, že události posledních dní by neměly změnit jejich pohled na věc a že inflace je vlastně v pořádku. Což je další pozitivní zpráva pro dolar, neboť poslední dobou to vypadá, že k prvnímu růstu sazeb dojde až v prosinci a nikoliv v září jak se celý trh dlouho domníval. Páteční odpolední smíšená data už celkový obrázek o rozdílném stavu ekonomik na obou březích Atlantiku změnit nedokázala.

Čínské burzy drží zisky, v tamním průmyslu klesají

Zveřejněna byla německá inflace jenž stagnuje meziměsíčně. Výdaje na osobní spotřebu v USA rostly jen o 0,3 % při očekávání 0,4 %.

Jaké klíčové a kurzotvorné události očekáváme v příštím týdnu?

Česká republika

Ve čtvrtek budou zveřejněna data maloobchodu za červen. Očekáváme 7,6 % meziroční růst tržeb se zahrnutým prodejem motorových vozidel, bez prodeje motorových vozidel předpokládáme meziroční růst 5,1 %. Ve čtvrtek bude jednání bankovní rady ČNB. V pátek bude ČNB publikovat svou bilanci. V pátek budou zveřejněny údaje o průměrných mzdách za druhé čtvrtletí. Pozitivně vyznívající data z české ekonomiky vůči konsensu budou tlačit korunu směrem posílení k euru, kurzového závazku ČNB na 27,00 k euru.

Německo

V úterý budou zveřejněna data o nezaměstnanosti za srpen a také data o maloobchodní výrobě za červenec. V pátek budou zveřejněna data továrních objednávek za červenec.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Eurozóna

V pondělí budou zveřejněna první data inflace za srpen. V úterý bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za srpen. Ve čtvrtek proběhne tisková konference ECB o monetární politice, trh neočekává změny úrokových sazeb – důležitá ale bude rétorika. Obdobně ve čtvrtek budou zveřejněna data maloobchodního prodeji za červenec, trh očekává meziroční růst o 1,7 %. V pátek budou zveřejněna přesnější data o HDP za druhý kvartál.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů v Chicagu za srpen. V úterý budou zveřejněna data prodeje motorových vozidel za srpen. Také bude zveřejněn index nákupních manažerů a to i ISM tak Markit za srpen.

Ve středu budou zveřejněna data nefarmářské produktivity za druhý kvartál. Podobně ve středu budou zveřejněny údaje továrních objednávek za červenec. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje mezinárodního obchodu za červenec. V pátek budou zveřejněny údaje produktivity obyvatelstva za druhý kvartál. V pátek budou přidány zprávy o zaměstnanosti za srpen.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter