Inflace „bezpečně“ nad cílem ČNB. Koruna sílí na pointervenční rekordy

AKTUALIZOVÁNO – Domácí inflace v květnu zůstala „bezpečně“ nad inflačním cílem ČNB. Za minulý měsíc skončila nad očekáváním, a to o celkem 0,2 procentního bodu. Koruna v návaznosti na lepší čísla sílí na nejsilnější hodnotu od konce intervencí pod 26,20 za euro.

Data Českého statistického úřadu ukázala, že inflace v květnu meziročně vzrostla o 2,4 %, přičemž predikce pracovala s 2,2 %. Meziměsíčně byl pozorován nárůst o 0,2 %, zatímco se očekával pokles o -0,1 %. Hlavním tahounem zrychlení bylo zvýšení cen v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, přispěly rovněž i alkoholické nápoje a tabák.

„V květnu, podobně jako v několika posledních měsících, byla inflace tažena především růstem cen potravin a cen v dopravě,“ okomentoval dnešní čísla ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Zajímavé je rovněž srovnání slabšího růstu cenové hladiny pro domácnosti důchodců, kterým, díky jinému spotřebnímu koši, roste cenová hladina pomaleji než průměrné domácnosti. Tento efekt byl rovněž patrný v několika posledních měsících,“ dodal.

Koruna těsně před daty oslabila až k 26,30 za euro. Aktuálně tyto ztráty maže, a to až k 26,212 EURCZK. Další vývoj přinesl ještě silnější hodnoty na 26,194 za euro, což je vůbec nejsilnější hodnota od konce závazku ČNB.

Meziroční zvýšení cenové hladiny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje bylo způsobeno zrychlením cenového růstu řady potravin. Nejvíce rostly vejce o 17,5 %, máslo o 16,4 % a cukru o 19,6 %. Vyšší než očekávaný výsledek byl ovlivněn též cenami v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde se zmírnil snižující vliv cen alkoholických nápojů, které byly v květnu nižší o 0,7 % (v dubnu pokles o 4,1 %).

Postoj ČNB: Zvýší, nebo nezvýší?

„Podobně jako v předchozích měsících vykazují data o inflaci několik stejných charakteristik. Již od loňského léta je česká inflace vyšší než inflace v zemích eurozóny,“ řekl Šoltés. „To zdůrazňuje nutnost asymetrie měnových politik ČNB a ECB. Data o pokračující silné inflaci tak přibližují další měnověpolitické opatření strany ČNB, a to například v podobě zvýšení úrokových sazeb,“ dodal. 

Aktuální prognóza ČNB pracuje s takovým krokem ve třetím čtvrtletí 2017, resp. ve druhé polovině letošního roku.

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda naopak sází na opatrnější přístup k vyšším úrokovým sazbám. „Silnější koruna je pro ČNB prostředkem momentálně optimálního zpřísnění měnové politiky, protože s faktickým zahájením zvyšování sazeb by se nerada ukvapila. Se sílící korunou také spíše odplyne spekulativní kapitál, který momentálně brání ustavení rovnovážného kurzu koruny, což je i z hlediska ČNB relativně méně komfortní stav, než pokud by tento spekulativní kapitál v takové míře v korunových aktivech přítomen nebyl,“ dodal.

Podle Kovandy tak zahájila ČNB „mediální ofenzívu“, pomocí které by měla zabránit tomu, aby trh nabyl přesvědčení, že z důvodu zaostávání inflace za prognózou centrální banky, kterého jsme svědky i v květnu (prognóza počítala s 2,6 %), upustí od zvýšení sazeb, míní Kovanda. „Toto přesvědčení trhu by zesílilo tlak na oslabení české měny. Proto bankovní radní trh ujišťují o připravenosti zvýšit sazby v souladu s prognózou, i když reálně se tato prognóza i v případě inflace v měsíci květnu rozchází s realitou,“ dodal.

 

Newsletter