Maso jako luxus: Kde si ho koupíte za hodinu práce a kde za den?

Pokud se vám zdá české maso drahé, tak studie Caterwings vás vyvede z omylu. Podle celosvětového průzkumu jsou ceny masa v České republice o 19 procent levnější, než je světový průměr. Švýcaři si naopak v absolutních číslech musí připlatit 150 procent. Jak dlouho ale musí lidé v porovnání na jedno kilo masa pracovat?

Průměrná cena jednoho kilogramu hovězí kýty je ve Švýcarsku 50 amerických dolarů. Když ale vezmeme v potaz člověka pracujícího za minimální mzdu, ten na tu samou kýtu musí v alpské zemi pracovat zhruba 3,1 hodiny. V České republice je situace poněkud horší. Při ceně necelých deseti dolarů musí Čech pracující za minimální mzdu strávit v práci něco přes pět hodin. 

Ano, s měnící se minimální mzdou a drahým dovozem hovězího do Česka by se tato statistika mohla zdát zavádějící. Pro srovnání je tedy vhodnější použít v Česku velmi oblíbené vepřové maso. Švýcar musí na kilo čerstvého vepřového pracovat přesně dvě hodiny, Čech podle studie Caterwings 2,8 hodiny. Relativně nejdražší je oproti jiným druhům maso rybí. Z průměrné ceny bílého masa, lososovitého masa a krevet výzkumníkům vyšlo, že Češi musí pracovat na kilogram ryby téměř celý pracovní den, konkrétně sedm hodin.

Blockchainem proti (nejen) čínskému podvodu s jídlem

Firma Caterwings, která se zabývá sdružováním cateringových firem v jedné platformě, provedla průzkum cen hovězího, vepřového, kuřecího, rybího a jehněčího masa v největších městech zkoumaných zemí. Ceny ve výzkumu pak porovnávala s minimální mzdou daného státu. A výsledek? V absolutních číslech mají nejdražší maso ve Švýcarsku a nejlevnější na Ukrajině.

V poměru ke mzdě je na tom podle statistiky nejhůře Indonésie a Indie. V Indonésii musí člověk pracovat na kilogram hovězího masa bez půl hodiny celý den. V Indii je pak největším luxusem maso kuřecí a jehněčí. Na druhé jmenované musí Ind s minimální mzdou pracovat 32 hodin.

Velká máslová krize?

„Tato statistika ilustruje, jak drahé jsou podle stejného měřítka ceny masa. Ve Švýcarsku jsou ceny suverénně nejvyšší, za to na Ukrajině nejnižší. V některých zemích musí lidé pracovat desítky hodin, aby si mohli dovolit jedno kilo masa. V Norsku na stejně velký kus stačí pracovat méně než hodinu,“ uvedla firma Caterwings pro Bloomberg.

Nejvýraznějším luxusem je kupovat si ryby v Egyptě. Na kilo ryb musí Egypťan s minimální mzdou odpracovat 44 hodin, což je více než běžný pracovní týden v tuzemsku. V kontrastu s tím je jedna z rybářských zemí – Švédsko. Tam stačí na kilogram rybího masa pracovat pouze něco málo přes hodinu.

Kvůli rozdílu v astronomických cenách masa ve Švýcarsku a okolních zemích se stalo běžné pašovat maso přes hranice. Švýcaři zkonzumovali v minulém roce 51 kilo masa na osobu, což jen potvrzuje sílu tamní poptávky. Řetězec supermarketů Coop, podle agentury Bloomberg, reagoval na tento fenomén vskutku originálním způsobem. Tento týden totiž začal nabízet masové koule z „masa“ larev brouků.

Ročně vyhodíme jídlo o váze 121 milionů slonů. Kdo plýtvá nejvíc?

Newsletter