Vývoj ropy za posledních více jak 150 let


17:50 • 27. prosince 2016

Tagy: ropa, Brent, WTI, komodity, OPEC

Od poloviny roku 2014 je jedním z hlavních terčů pozornosti investičního světa ropa. Černá komodita má za sebou extrémní propad až k 20 dolarům za barel. Teď se nacházíme ve zlomové době obnovy, která se do ropné historie zapíše velkým písmem.

Co vše má černá komodita za sebou? Není toho málo. Americká banka Goldman Sachs se v rámci své předpovědi pro příští rok rozhodla zmapovat posledních více jak 150 let ropné historie. To zahrnuje nejen rekordní nárůst cen, například během americké občanské války či arabského jara, ale zároveň i silné propady pozorované ve spojení s nástupem Velké deprese či právě vinou výrazné produkce kartelu OPEC.

A jaká je situace teď? Jen pár dnů zbývá k úplnému „nastartování“ dohody členů skupiny OPEC, kteří koncem listopadu odsouhlasili osekání těžby o cca 1,2 milionů barelů za den. O pár týdnů později se k nim připojily i nečlenské země, jež se zavázaly ke snížení denní produkce o více jak 500 tisíc barelů.

Ropné šílenství. Blíže k deficitu a probuzení amerických zombií?

Ropa se v návaznosti na to přehoupla až k 55 dolarům za barel. To však není vše. Podle predikace Goldman Sachs by měl deficit ropného trhu vzniklý úmyslně oslabenou stranou nabídky vést k dalšímu růstu, a to až na 59 dolarů za barel během první poloviny roku 2017.

Byť jde o příznivý vývoj, především z pohledu ropných exportérů, kteří mají za sebou více jak dva a půl roku utrpení, stále jde o hodnoty vzhledem k historickým rekordům nad 120 dolary v podstatě minimálně, Svět extrémních cen je, jak se (zatím) zdá, za námi.

(Ne)dohoda OPEC: Irák už plánuje podvádět

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.