Mayová mluví a libra skáče. Co bude dál?


13:25 • 18. ledna 2017

Tagy: Brexit, libra, vláda, Saxo Bank, Mayová

Tak jsme zhlédli projev britské premiérky Theresy Mayové k brexitu. Jak jsme předpokládali, před ním jsme viděli výrazné oslabení libry. V podstatě bez ohledu na to, co premiérka řekla – hlavně proto, že si nemyslím, že by vůbec mohla čímkoli překvapit – došlo po projevu k částečné úlevě v obchodování libry.

Ve chvíli, kdy toto čtete, už se vše mohlo opět změnit, ale prozatím vypadala reakce takto. Tak tedy jen stručný seznam toho, o čem premiérka mluvila: důraz je samozřejmě na jasný odchod z EU, jasný odchod z jednotného trhu. Premiérka doufá, že dosáhne dohody o volném obchodu, ale Británie v žádném případě nestojí o nějaké částečné členství v EU, jde o jasný brexit.

Vzhledem k tomu, že projev přednesla se sloganem „globální Británie“ za sebou, je jasné, že chce zdůraznit, že Velká Británie hodlá mít skvělé vztahy se zbytkem světa a chce mít velmi otevřené hranice. Myslím, že toto bylo namířeno hlavně na sektor finančních služeb. Dále také sdělila, že Británie hodlá odstoupit i od Evropského soudního dvora a získat suverenitu při rozhodování o imigraci. Na druhou stranu zdůraznila, že chce dosáhnout dohody ve prospěch současných občanů EU žijících v Británii, takže se jejich deportace nemusíme obávat.

Myslím si, že v projevu zazněla dvě zásadní témata, která také vedla k oživení libry. Jedním z nich byla zásadní otázka, jak vlastně odchod proběhne? Premiérka zdůraznila, že by si přála dospět k dohodě do dvou let od okamžiku, kdy vstoupil v platnost článek 50, ale poté předpokládá postupný přechod ze současných vztahů do nových. Tím pádem by nenastal náhlý „pád z útesu“. Libra reagovala posílením, které se zvýraznilo, když premiérka vyslovila úmysl, aby dohodu ratifikovaly a podepsaly obě komory Parlamentu. To naznačuje, že politická vůle tímto směrem je značně široká i hluboká. Díky tomu libra opět posílila.

Taková je tedy situace, ale bude oživení trvalé? Těžko říct, je to spíše o náladě. Musíme také chápat evropskou stranu rovnice. Na trhu se zatím projevuje výrazně silnější libra, nikoli však ve srovnání s úrovní před jedním či dvěma týdny, ale čistě ve srovnání s nejnižší úrovní v období před včerejším projevem. V takovou chvíli je posílení v podstatě nevyhnutelné.

Zajímavé je, že většina nákupů libry se soustředí na dolar.

Libra posílila i vůči euru, ale kurz EURGBP poklesl méně vzhledem k tomu, že libra roste i jinde. Myslím, že euro díky tomu získalo pozitivní směr v naději, že situace možná najde smírné řešení. Dnes byl například kurz EURUSD přes 1,07, částečně díky slabému dolaru. O tom zde ale mluvit nechci, v podstatě jde však o jasnou izolovanou sílu libry.

Podívejme se tedy na následující kurzy:

Kurz GBPUSD – úroveň 1,23 je klíčem pro tento měnový pár. Pokud ji prolomíme a uzavřeme nad touto úrovní, vstoupí do hry důležitá úroveň 1,25.

Kurz EURGBP – zde se přibližujeme zóně 86,50 až 86,00. Myslím, že tuto hranici je nutné překonat, aby dokázala vytvořit daleko lepší formaci – o tom jsme mluvili v jedné z mých FX aktualit – a to mnohem níž, směrem k zóně 83,00 až 83,50. Nezapomeňte však, že ani taková větší formace nebude automaticky znamenat větší posílení libry. U EURGBP sledujte úroveň 88,00, ta se zdá pro růst poměrně důležitá, když se od ní kurz v tuto chvíli značně vzdálil.

To je tedy naše reakce na projev britské premiérky k brexitu. Zdá se, že se libra snaží o oživení. Měli bychom opatrně sledovat automatickou reakci, ale pokud bude posílení pokračovat, kloníme se spíš k poklesu kurzu EURGBP, protože dolar by po Trumpově inauguraci mohl opět růst. Kurz GBPUSD by každopádně mohl opět posílit, ale jen v případě, že síla libry vydrží. Díky poklesu kurzu EURGBP by podle nás mohla.

RSS

John Hardy, původem z Texasu, absolvoval Texaskou univerzitu v Austinu s vyznamenáním. Od roku 2002 pracuje v Saxo Bank. V oddělení měnové strategie a správy aktiv prošel různými pozicemi. Nyní John J. Hardy působí na pozici vedoucího oddělení měnové strategie Saxo Bank. Díky populárnímu a často citovanému každodennímu sloupku FX Update, který pravidelně využívají novináři, traderová komunita a klienti Saxo Bank, si vybudoval široký fanklub. Je pravidelným hostem a komentátorem televizních stanic jako například CNBC, CNBC Arabia a Bloomberg. Kromě svého sloupku a vystupování v médiích je autorem komentářů k aktuální situaci kolem hlavních měn, politiky centrálních bank, makroekonomických trendů atd. John Hardy poskytuje komentáře k FX a hlavním třídám aktiv z makroekonomického hlediska.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.