Automobilky dál táhnou český průmysl, v září růst o 2,7 %

,
AKTUALIZOVÁNO 9:53 09:10 • 8. listopadu 2016

Tagy: průmysl ČR

AKTUALIZOVÁNO – Tuzemská průmyslová produkce v září meziročně reálně vzrostla o 2,7 procenta. Po očištění od sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 1,6 procenta. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů s růstem o 10 procent. Dále výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (růst o 25,6 %) a výroba strojů a zařízení (růst o 4,3 %).

„V samotném září se opět dařilo automobilkám. Sektor výroby dopravních prostředků vzrostl o výrazných 10 % a nadále táhl celou průmyslovou produkci. V září totiž české automobilky vyrobily letošní miliontý vůz – této mety dosáhly letos nejdříve v historii,“ uvedl Marek Dřímal z Komerční banky.

Zajímavý je podle Dřímala pohled na mzdový vývoj. Průměrná mzda v průmyslových podnicích v září vzrostla o solidní 4 % meziročně, což potvrzuje rostoucí mzdové tlaky kvůli nedostatku pracovní síly a pokračující poptávce po českých průmyslových výrobcích.

Průmyslová produkce klesla v odvětvích těžba a dobývání ( pokles o 10,5 %), výroba elektrických zařízení (pokles o 2,6 %) a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (pokles o 1,6 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v září meziročně vzrostly o 1,2 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o čtyři procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 2,5 procenta.

„Ve zbývající části roku předpokládáme u produkce podobná tempa růstu jako v září. Celoroční výsledek odhadujeme na 3 procenta, což by bylo nepatrně méně, než je námi očekávaná dynamika českého HDP pro letošní rok,“ uvedl k výhledu pro tuzemský průmysl ekonom UniCredit Patrik Rožumberský.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.