Měnová politika pro každého


11:26 • 3. září 2015

Tagy: měnová politika, sazby, ČNB, koruna, forex, euro, Ekonomika, HDP ČR, Měnová politika pro každého

Mervyn King, bývalý guvernér Bank of England, kdysi prohlásil, že centrální bankéři by měli usilovat o to, aby měnová politika byla nudná. Nezájem veřejnosti o měnovou politiku lze z tohoto zorného úhlu hodnotit jako známku kvality centrální banky – dělá to tak dobře, že její rozhodnutí nevzbuzují žádné vášně a vlastně nestojí za komentář v dobrém slova smyslu. Jsou období, kdy se některé centrální banky tomuto ideálu blíží, a jsou zase jiná období, kde se toho dá z objektivních důvodů dosáhnout stěží. Takovým složitějším obdobím měnová politika bezpochyby prošla během nedávné finanční krize, u nás se stala středem diskuzí v po intervenci centrální banky koncem roku 2013, v současné době se velká pozornost soustředí na Evropskou centrální banku v souvislosti s problémy Řecka.

Přes kýžený ideál měnové politiky jako nezáživného tématu není překvapivé, že s rozhodnutími centrálních bankéřů bývají občas ze strany veřejnosti spojené i velké emoce. Každé rozhodnutí centrální banky má totiž redistribuční důsledky. Nejde přitom zdaleka jen o pohyby kurzu, ale i o pohyby úrokových sazeb. Je celkem pochopitelné, že v následných debatách je pohled účastníků ovlivněn jejich pozicí uvnitř ekonomiky. Odlišně se na ten či onen pohyb kurzu či úrokových sazeb bude dívat dlužník a věřitel či vývozce a dovozce apod.

Měnová politika pro každého – nový seriál na Roklen24

K rozhodnutí napsat menší sérii vysvětlujících článečků o monetární ekonomii a měnové politice nás vedlo zjištění, že diskuze bývá sice vzrušená, nicméně až příliš často postrádá pochopení základních pojmů a vazeb. Měnovou politiku v dnešní době totiž opravdu nelze dělat pohledem z okna na momentální počasí či pohledem do bilance té či oné firmy. Ač se to možná nezdá, monetární ekonomie – ve smyslu systematického pojednání o penězích a jejich roli a fungování v ekonomice – má za sebou již docela dlouhý vývoj.

Naší ambicí pochopitelně není poskytnout historické pojednání o vývoji monetární ekonomie, přesto se v našich textech občas pohledu do historie nevyhneme. Zároveň nemáme v úmyslu psát komentáře k současnému dění, ačkoli pro ilustraci budeme jistě odkazovat na různé epizody ve vývoji některých ekonomik. Nejspíše nejednou zmíníme Řecko, ale to především z toho důvodu, že se jeho měnová politika stala zajímavou laboratoří a takovou možnost v oblasti ekonomie nemíváme často. Naším cílem je poskytnout ve stručné a ucelené podobě přehled základních konceptů monetární ekonomie a přispět tak k erudovanosti budoucích debat o měnové politice.

RSS

Zdeněk Tůma (1960) vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, později absolvoval postgraduální vzdělávání na Československé akademii věd. Začátkem devadesátých let stál u obnovení výuky ekonomie na Univerzitě Karlově, kde byl habilitován docentem. Dodnes učí na Institutu ekonomických studií FSV UK, přednášel či přednáší na téma makroekonomie, monetární ekonomie a finanční regulace. V polovině 90. let působil jako hlavní ekonom společnosti Patria Finance, a.s., v roce 1998 odešel do Evropské banky pro obnovu a rozvoj na pozici člena „Executive Board“. V roce 1999 byl jmenován viceguvernérem ČNB a v prosinci 2000 guvernérem; tuto pozici zastával do června 2010. Současně působil jako guvernér za Českou republiku v MMF a od roku 2004 byl členem Generální rady ECB. Zdeněk je v současné době partnerem ve společnosti KPMG Česká republika. Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.