Ropa opět úřaduje. Připravte se na „rafinérskou“ korekci


17:05 • 26. července 2016

Tagy: ropa, Brent, WTI, komodity, Morgan Stanley

Americké akcie během včerejška poměrně citelně spadly. Co bylo jejich katem po tak neuvěřitelné rally z posledních týdnů? Prsty expertů ukazují na ropu. Ta po včerejším více jak 2% pádu ztráty ještě rozšiřuje. Konkrétně Brent o -0,63 %, WTI o -1,14 %. A to není vše. Úroveň pod 45 dolary, resp. pod 43, nejsou konečné. Podle Morgan Stanley by se cena černé komodity mohla propadnout až na 35 dolarů za barel.

Hlavním viníkem je podle banky výrazný převis nabídky nad poptávkou, a to především v oblasti výroby benzínu. Kapacity rafinérií vyrábějících pohonnou hmotu byly v posledních měsících spuštěny na maximum. To podle Morganů způsobilo, že se úroveň benzinové zásoby dostala vysoko nad zájem celosvětového trhu. Výrobci tak budou nuceni svou poptávku po ropě citelně osekat, aby, společně se snížením provozních nákladů, dokázali alespoň částečně zachovat marže poblíž nedávných úrovní.

„Poptávka po ropě se drží hluboko pod úrovní poptávky po rafinovaných produktech,“ přepisuje slova Morgan Stanley agentura Bloomberg. „Rafinérky jsou klíčovým spotřebitelem ropy a samotná poptávka po ní je ještě důležitější než po očištěných výrobcích. Jakmile se však dostaneme do situace, kdy je na trhu evidentní přebytek rafinovaných produktů, klesnou jejich marže, což se ve výsledku projeví v dalším zpomalení poptávky po surové ropě v nadcházejících měsících.“

Nadbytek benzínu by tak v dohledné době mohl umazat většinu zisků, které černá komodita vygenerovala díky světovým výpadkům těžby a zdravé poptávce ze strany rozvojových trhů. Pokud by se tento trend udržel přesně tak, jak Morgan Stanley predikuje, rafinérky by svou budoucí výrobu mohly ještě více osekat, než tomu bývá obvykle v létě, kdy je objem produkce ve srovnání se zbytkem roku pravidelně nižší.

Vyjma nadbytku benzinových zásob by na nižší ceny ropy mohlo zatlačit další zpomalení globální ekonomiky, které americká banka předvídá. Nerovnováha nabídky s poptávkou by se tak mohla udržet až do poloviny roku 2017.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.