Bezhotovostní platby ve Švédsku už přijímá i Bůh


18:25 • 15. května 2017

Tagy: Švédsko, peníze, Digitalizace, Banky, Platební karty

Švédsko je v posledních letech známo jako země, kde lidé stále méně používají při placení hotovost. Počet bankovek a mincí v oběhu se od roku 2007 snižuje a většina obchodů i jiných institucí přijímá platby bezhotovostně. Pozadu tak, alespoň podle Bloombergu, nechce zůstat ani místní církev.

Ano, je tomu skutečně tak. V nejvíce bezhotovostní zemi na světě už i Bůh přijímá peníze digitálně. Stále vyšší počet místních farností totiž začalo přijímat dary pomocí mobilních aplikací. Katedrála ze 13. století v Uppsale dokonce přijímá i kreditní karty.

Poslední trendy ve švédské církvi jsou tak znakem toho, jak dynamicky se situace ve Švédsku vyvíjí. Přechodu k životu bez fyzických peněz napovídá i to, že většina bank přestala operovat s hotovostí. Dokonce i místní bezdomovci dostávají zaplaceno bezhotovostně, a to za prodej jednoho časopisu. Na bleším trhu po vás zase budou chtít zaplatit přes populární aplikaci Swish.

Není se čemu divit. Švédové byli vždy velice pokrokoví. Rozvoj používání počítačů a mobilních telefonů patřil v severském státě k jednomu z nejrychlejších. „Před patnácti lety bych si vyzvedl výplatu a celou si ji strčil do peněženky, abych věděl, jak moc mi ještě zbývá na útratu. V současnosti už u sebe hotovost téměř nenosím,“ uvedl pro Bloomberg vikář Lasse Svard.

Pozor! Studie MMF prý radí, jak a proč zrušit hotovost

Averzi Švédů k operování s hotovostí lze stále více pozorovat v statistikách měnové zásoby. Podle místního statistického úřadu klesla v prvním čtvrtletí letošího roku hodnota hotovosti v oběhu na 56,8 miliardy švédských korun, což je nejnižší úroveň od roku 1990. Oproti roku 2007 je to o 40 procent méně a v minulém roce pokles zaznamenal nejrychlejší tempo.

Bezhotovostní společnost však není stoprocentně pozitivním rysem. Mnozí penzisté mají problém vypořádat se s online platbami a někteří kritici poukazují na to, že stát získává větší kontrolu nad tím, co občané dělají. Existují i další rizika, jako například vážnější blackout. Benefity však prozatím převažují náklady a Švédové jsou tak na cestě k plně digitalizovanému placení.

Švédsko: Jak být nejlepší zemí pro ženy?

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.