JPMorgan, Čína, Fed. Americké akcie nejvýš za pět měsíců

Finanční sektor, tažený akciemi klíčové americké banky JPMorgan po nad očekávání silných kvartálních výsledcích dovedl americké akcie k ziskům a index Dow Jones na pětiměsíční maximum. Podporou ale byla také data z Číny i slova z Fedu.

Ekonomika Spojených států na přelomu zimy a jara pokračovala v růstu a nízká nezaměstnanost tlačila zaměstnavatele ke zvyšování mezd. Vyplynulo to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou dnes zveřejnila americká centrální banka Fed. Měnový výbor Fedu (FOMC) ke zprávě přihlédne na konci dubna, kdy se sejde k dalšímu rozhodování o měnové politice.

Mzdy se podle Fedu v období od konce února do počátku dubna zvýšily téměř ve všech sledovaných regionech a v některých případech se dokonce objevily známky zrychlování jejich růstu. Spotřebitelské výdaje však ve většině regionů rostly pouze mírně.

Pro Wall Street se slova Fedu po slibných datech z čínské ekonomiky a nad očekávání dobrých výsledcích banky JPMorgan, která jako první velké bankovní jméno načala výsledkovou sezónu za první čtvrtletí, stala dalších faktorem k růstu akcií. Širší index amerických akcií S&P 500 tak vidíme uzavírat s 1% ziskem, podobně jako úzký index blue chips DJIA, technologický Nasdaq připisuje přes 1,5 procenta.

Po výsledcích JPMorgan jsou to právě finanční tituly, kdo vede Wall Street vzhůru. Samotné akcie banky připisovaly 4% zisky a táhly vzhůru také Goldman Sachs. Nasdaq pak vedly vzhůru tituly Apple a Amazon.

Šéf JPMorgan kupoval akcie, banka teď čísly trumfla analytiky

Fed v prosinci poprvé za téměř deset let přikročil ke zvýšení úrokových sazeb. Jeho základní úrok tak stoupl z rekordního minima nula až 0,25 procenta na 0,25 až 0,50 procenta. Nejbližší zasedání Fedu se bude konat 26. až 27. dubna, analytici však většinově předpokládají, že banka ponechá úroky beze změny.

Zápis z březnového zasedání Fedu ukázal, že představitelé banky o možnosti dubnového zvýšení úroků diskutovali. Vzhledem k rizikům vycházejícím z globální ekonomiky ale mezi účastníky schůzky převládl opatrný přístup a většina se shodla na pozdějším zásahu.

Růst ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 1,4 procenta z dvouprocentního tempa v předešlém kvartálu. V celém loňském roce se hrubý domácí produkt USA zvýšil o 2,4 procenta.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter