Babiš chce nižší DPH pro vodu, možná i nealko nápoje

,
09:12 • 1. února 2016

Tagy: Andrej Babiš, daně, dph, voda

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhne zařadit do desetiprocentní daňové sazby vedle piva i vodu. „Můžeme přemýšlet i o nealkoholických nápojích vůbec,“ řekl Babiš v rozhovoru pro dnešní Právo. Stát by podle něj přišel u vody ročně o 15 milionů korun a u nealkoholických nápojů zhruba o 50 milionů korun ročně.

Minulý týden Babiš řekl, že navrhne snížení daně z přidané hodnoty u sudového piva ze současných 21 na deset procent. Stát by tímto opatřením přišel asi o 160 milionů korun ročně. Jeho záměr podle oslovených politologů především populistickým krokem. Stejný názor má Unie výrobců a dovozců lihovin. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci uvedl, že jde o marketingový tah na podporu elektronické evidence tržeb​​.

 

Snížení DPH na sudové pivo odebere ze státního rozpočtu asi 160 milionů korun ročně. Nesoulad piva ve snížené sazbě DPH s právem EU hnutí ANO odmítá.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne  29. leden 2016

 

Místopředseda vládních lidovců Jan Bartošek řekl, že KDU-ČSL Babišův návrh nepodpoří. „Pan ministr financí si musí vybrat. Jestli chce víc rozdávat a k tomu snižovat daně, to mi jde proti sobě,“ dodal. 

Proti snížení DPH u točeného piva se staví pravicová opozice. Lídr TOP 09 Miroslav Kalousek tvrdí, že populisté „vyzobávají“ jednotlivé položky bez ekonomického a spotřebitelského významu a jen tím otvírají dveře daňovým únikům a komplikují účetnictví. Kritikou nešetřil ani předseda ODS Petr Fiala.

Levnější pivo? Jen Babišův populismusPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.