Zuckerberg vs. Musk: Přestřelka o znalostech nabrala na obrátkách


16:30 • 25. července 2017

Tagy: Mark Zuckerberg, Musk, Facebook, Tesla, umělá inteligence, Bill Gates

Na obou stranách padají slova jako nezodpovědnost nebo špatné znalosti. Zakladatel nejpopulárnější a nejvlivnější sociální sítě na světě Mark Zuckerberg se v neděli pustil do pochybovačů o umělé inteligenci. Konkrétně pokáral názory a výstupy zakladatele Tesly Elona Muska. Podle Zuckerbergových slov jsou vzhledem k síle názoru, kterou Musk disponuje, jeho prohlášení „nezodpovědná“. Šéf známé automobilky na to vzápětí odpověděl a servítky si zrovna moc nebral.

Mark Zuckerberg se při nedělním grilováním na zahrádce vlastního domu v Palo Alto rozhodl podělit o některé své názory pomocí živého vysílání Facebook Live. Tématem streamu byla umělá inteligence – jak ji vidí sám „Zuck“ a jak hodnotí výstupy ostatních „kolegů z branže“. Myšlenky některých představitelů ze Silicon Valley totiž prý doslova bijí na poplach.

Mladému miliardáři nahrál na smeč jeden z dotazů na Facebooku. Ten zmiňoval poslední Muskův rozhovor s prohlášením, že jeho největší obavou je umělá inteligence. Během tohoto měsíce totiž zakladatel Tesly uvedl, že masová automatizace způsobí velký rozruch na trhu práce a že roboti „budou moci dělat vše lépe než my“. O pár dní později pak označil umělou inteligenci za „riziko pro existenci lidské civilizace“.

Zuckerberg vyjádřil na téma zcela odlišný názor. Dle jeho slov se rozhodně nepřipojí k šíření strachu ohledně nástupu umělé inteligence.

„Na tohle téma mám poměrně jasný názor, který je ale optimistický. Myslím si, že můžeme sestavit technologie, které učiní svět lepším místem. Konkrétně u umělé inteligence jsem opravdu optimistický. Jsem přesvědčen, že lidé, kteří jsou pochybovači a šíří tyto katastrofické scénáře, jsou… prostě jim nerozumím. Je to velmi negativní a v určitém směru opravdu nezodpovědné,“ uvedl v živém vysílání Zuckerberg.

Podle jeho slov v příštích pěti až deseti letech přinese umělá inteligence mnohá vylepšení. V současnosti už pomáhá například určit diagnózu u nemocí. Dalším příkladem, který šéf Facebooku uvedl, jsou samořiditelná auta. Ta by měla pomoci obecně zlepšit kvalitu života. „Jednou z nejčastějších příčin úmrtí lidí na Zemi jsou autonehody. Pokud dokážeme tento problém eliminovat umělou inteligencí, bude to znamenat dramatické zlepšení,“ dodal rodák z New Yorku a rozpovídal se o tématu obecně.

„Pokaždé, když slyším někoho mluvit o tom, jak bude umělá inteligence lidem v budoucnosti ubližovat,  je moje odpověď dvousečná. Technologie může být vždy využita pro dobré i špatné věci. Musíme být jen opatrní ohledně toho, jak ji sestrojit a jak bude následně využívána. Každopádně lidé, kteří volají po zpomalení procesu inovace umělé inteligence, jsou pro mě opravdu pochybní. Mám velký problém s tím, je pochopit,“ dodal Zuckerberg.

Miliardář: Za 30 let budeme pracovat pouze čtyři hodiny denně

Jeden z uživatelů na Twitteru pak poslal přepis Zuckerbergova streamu přímo Muskovi. Ten dlouho neváhal a pustil se do zakladatele Facebooku. Uvedl, že s ním už o tomto tématu hovořil, ale že jeho znalosti jsou v tomto směru opravdu „limitované“.

 

Musk není jediným miliardářem, který chce regulovat umělou inteligenci. Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates vyjádřil obdobnou obavu z pohledu dlouhého období. V krátkodobém horizontu prý bude práce robotů pro lidi pozitivní. Sám sebe pak označil jako člena „týmu pochybovačů“.

Mark Zuckerberg a základní příjem. Proč mu (ne)naslouchat?

„Několik desetiletí poté, co budou stroje lépe pomáhat na trhu práce, se mohou stát natolik inteligentními, že to může představovat problém. Souhlasím tak s Elonem Muskem a nedokážu pochopit, že někteří lidé nemají v tomto směru vůbec žádné starosti,“ uvedl pro CNBC Gates.

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.