„Remain“ vs. „leave“ a měny. Připravte se na horskou dráhu


07:12 • 22. června 2016

Tagy: Brexit, libra, GBPUSD, Velká Británie, Evropská unie, Fidelity International

Probíhající debata o brexitu již má podle odborníků Fidelity International na trh opravdu velký dopad. Dochází k poklesu hodnoty libry, snižují se výnosy z prvotřídních obligací a klesají více cyklicky zaměřené a ekonomicky citlivější sektory. Značné výkyvy čekají i devizové trhy. Důsledkem brexitu by bylo zpomalení vývoje investic a obchodu v reakci na politická vyjednávání mezi Velkou Británií a Evropskou unií a zemi by zřejmě čekalo další referendum o nezávislosti Skotska.

I když podle průzkumů veřejného mínění je pravděpodobnější varianta, že se voliči rozhodnou pro setrvání Británie v Evropské unii, debata o brexitu má na trh již velký dopad, což se projevilo zejména na kurzu libry. „Pokud vláda referendum vyhraje, dojde k oslabení prvotřídních obligací ve prospěch rizikových aktiv, zejména bank, a následně by mělo dojít k posílení libry. V případě, že by došlo k brexitu, očekáváme naopak posílení trhu s prvotřídními obligacemi (Graf 1),“ domnívá se Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu. Podle Lessinga by brexit pravděpodobně znamenal další tlak na libru (Graf 2) s ohledem na fiskální deficit a deficit běžného účtu a také by pravděpodobně vedl k oslabení důvěry zahraničí v britskou ekonomiku. V důsledku toho by se prvotřídní obligace ocitly pod tlakem.

Podle Fidelity International značné výkyvy čekají devizové trhy. „Kurz libry vůči americkému dolaru klesl na nejnižší úroveň od finanční krize, a pokud k brexitu opravdu dojde, můžeme s poměrně vysokou pravděpodobností očekávat, že kurz GBP/USD překročí hranici 1,40 USD, která nebyla překročena již více než 30 let. To by zvýšilo atraktivitu firem, které mají příjmy v jiných měnách než v librách,“ doplňuje Lessing.

Brexit by vzhledem ke zvýšené politické a ekonomické nejistotě (Graf 3) přispěl k oslabení podnikových investic. Slabší domácí poptávka ve spojení s nižším směnným kurzem libry by však podle Lessinga znamenala zlepšení čistých vývozů a částečně by vymazala pokles investic. „Rizika vidíme v cenných papírech krytých obchodními hypotékami, jelikož případné rozhodnutí voličů pro Brexit může vést k oslabení londýnského trhu s kancelářskými prostorami,“ komentuje Lessing. Co se týče úvěrů, jsou britské banky pod tlakem již nyní a úvěry v librách v poslední době zaostaly za americkým dolarem a za evropskými trhy (Graf 4). „Očekáváme, že pokud se Britové rozhodnou pro odchod z EU, budou to právě banky, které budou čelit největšímu tlaku v důsledku pomalejšího hospodářského růstu, což povede k vyššímu oslabení a vyšším rezervám na ztráty vzhledem k růstu nezaměstnanosti a poklesu cen bytů a domů,“ dodává Adam Lessing z Fidelity International.

 

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.