Parita se blíží…


17:48 • 27. května 2016

Tagy: Brexit, libra, Velká Británie, Evropská unie, GBPEUR, GBPUSD

Doba, kdy se spekulovalo o tom, zda dolar a euro dosáhnou parity, je dávno pasé. Nezoufejte však, aktuálně se totiž objevil názor, který o vyrovnání kupní síly dvou světových měn hovoří v jiném případě. Kde se parity dočkáme? Podle analytického týmu UBS to bude u britské libry a eura poté, co Spojené království vysloví své „ano“ odchodu z Evropské unie.

Tzv. brexit by se podle švýcarské společnosti projevil dlouhodobě především na britském HDP, a to jeho osekáním o zhruba 2 %. Mnohem větší dopad by však byl pozorován na libře, která by po odsouhlasení odchodu spadla z aktuálních 1,312 GBPEUR až na úroveň parity, tedy na 1 GBPEUR.

„V případě odchodu z EU lidé přestanou do Británie investovat. Jediná možnost stabilizace bude přes devizový trh. Naše odhady pracují v tomto případě se zhruba 30% oslabením libry, což ji vůči euru dostane na, možná dokonce i pod, úroveň parity,“ řekl pro server CNBC Ramin Nakisa, makroekonomický stratég z UBS.

Predikci oslabení britské měny má ve svém repertoáru i Mike Amey, portfolio manažer společnosti PIMCO. Ten potvrzuje, že libra je obtěžkána vahou nejistoty ohledně odchodu z EU. V případě toho, že by na něj opravdu došlo, dá se čekat zhruba 10% propad na páru s dolarem.

Nastal tedy ten správný čas na librový „short“?

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.