Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Rada zkušeného: Nebuďte ovce, investujte do Ameriky

Známý americký investor a autor jedné z nejúspěšnějších knih v oboru finančnictví John C. Bogle jde proti proudu. Většina uznávaných expertů radí odvracet se od amerických cenných papírů. Bogle pro Bloomberg naopak uvedl, proč je v USA stále dobré investovat.

Osmaosmdesátiletý zakladatel prvního indexového fondu z roku 1976 se nechal slyšet, že svou pozornost a peníze směřuje do amerických dluhopisů i akcií. Oba druhy těchto aktiv prý v jeho portfoliu mají  stejnou váhu a oba jsou pro větší bezpečnost indexové.

„Věřím tomu, že Spojené státy jsou pořád tím nejlepším místem k investování. Máme pravděpodobně tu nejvíce technologicky orientovanou ekonomiku na světě. Vsadil bych si na to, že si Amerika povede lépe než zbytek světa. Je to sázka čistě na to, jaká ekonomika bude v dlouhém období silnější,“ uvedl Bogle.

Američané dluží 13 bilionů dolarů. Je tohle ten americký sen?

Tento názor jde ostře proti většině analytiků. Banky jako Morgan Stanley či Deutsche Bank, tak i investiční společnosti jako BlackRock radí investorům zvážit investici do evropských akcií z důvodů očekávaného růstu a příliš vysoké valuace těch ve Spojených státech.

„Každý, s kým jsem mluvil, si myslí, že v tomhle pravdu nemám. Pokud důvěřujete většině, můžete můj názor pustit z hlavy. Na druhou stranu, já jsem byl v tomhle byznyse vychován a tvrdím, že dav se vždy mýlí,“ uvedl investor, jehož knižní bestseller z roku 1999 se stal jednou z nejoblíbenějších „příruček“ pro začínající investory.

Goldmané investují, když v ulicích teče krev. Podporujete diktátora, zuří kritici

Bogle podporuje americké akcie už od roku 1993 a podle statistik dělá dobře. Index S&P 500 vzrostl od tohoto roku o 400 procent, kdežto evropské akcie jen o 180 procent, ty asijské pak o 40 procent.

Pokud by prý měl přidat do svého portfolia další dluhopisy, zvolil by ty z rozvojových trhů, kde vidí větší potenciál. Rozvojové země už letos přilákaly největší část investic do akcií, přesněji 29,4 miliardy dolarů, což je v porovnání s USA téměř pětinásobek.

Newsletter