OPEC: Příští rok bude pro ropu ještě dramatičtější

,
15:28 • 12. září 2016

Tagy: OPEC, ropa, USA, Rusko

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila na příští rok odhad dodávek ropy ze zemí, které nejsou jejími členy, protože se začne těžit z nových polí a těžaři z břidlic v USA jsou mnohem odolnější vůči levné ropě, než se čekalo. Zpráva naznačuje, že na trhu by v příštím rokem mohl být větší přebytek ropy. To zvyšuje tlak na členy kartelu i nečlenské země, které se snaží oživit jednání o omezení dodávek v době, kdy se cena ropy pohybuje kolem 47 dolarů za barel, což je polovina z úrovně z poloviny roku 2014, napsala agentura Reuters.

OPEC revidoval odhad dodávek nečlenských zemí na roky 2016 a 2017 kvůli faktorům, jako zahájení těžby na kazašském poli Kašagan a nižšímu poklesu těžby z břidlic v USA, než se čekalo. V druhé polovině letošního roku má být těžba nečlenských zemí vyšší, než v první polovině. V příštím roce se pak dodávky nečlenských zemí mají zvýšit o 200.000 barelů denně. Předtím OPEC naopak čekal pokles o 150 tisíc dolarů denně. Revizi způsobil převážně dlouho odkládaný začátek těžby z pole Kašagan.

Poptávka po ropě z OPEC by příští rok měla v průměru činit 32,48 milionu barelů denně. Minulý měsíc čekal kartel poptávku po své ropě ve výši 33,01 milionu barelů. V srpnu členové OPEC vytěžily podle agentury Reuters 33,24 milionu barelů denně. Těžba klesla ve srovnání s červencem, kdy byla nejvyšší nejméně od roku 2008, o 23 tisíc barelů denně.

Klíčovým faktorem budou při určování světového růstu a celkového zdraví energetického sektoru dle zprávy OPEC centrální banky jako například Fed. Úrokové sazby jsou nízko ve většině hlavních ekonomik a účinnost dalšího monetárního stimulu se zmenšila, přesto zůstává pro některé ekonomiky zásadní. Jakékoli rozhodnutí centrálních bankéřů o měnové politice, zejména v případě Fedu, tak bude mít i nadále velký vliv.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.