ČNB: Inflace pod prognózou, cíli se přiblíží až v roce 2017


13:05 • 9. října 2015

Tagy: ČNB, měnová politika, inflace

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v září 2015 meziročně o 0,4 %.  Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v září meziročně zvýšily o 0,3 %. Inflace se tak stále nachází výrazně pod cílem ČNB, respektive pod dolní hranicí jeho tolerančního pásma.

Kovanda: Pravděpodobnost delší intervence roste

Celková meziroční inflace byla v září o 0,2 procentního bodu pod prognózou ČNB. Odchylka od prognózy se tak oproti minulému měsíci zmenšila. Na této odchylce se přitom v září nejvíce podílely ceny pohonných hmot, v jejichž vývoji se odrazil nedávný pokles cen ropy. Ceny potravin (včetně nápojů a tabáku) se v září – po srpnovém lehkém meziročním poklesu – vrátily k růstu, který však byl nadále mírně nižší, než ČNB očekávala. V opačném směru působil o něco mírnější než prognózovaný meziroční pokles regulovaných cen. Prognóza ostatních složek inflace se naplnila. Korigovaná inflace bez pohonných hmot přitom setrvala v souladu s prognózou na úrovních lehce nad 1 % v meziročním vyjádření. Na tento ukazatel jádrové inflace v poslední době působí několik protisměrných vlivů, které se v souhrnu zhruba kompenzují. Směrem nahoru je to růst domácí ekonomiky a mezd i oslabení koruny vůči dolaru, směrem dolů pak odeznění přímého efektu oslabeného kurzu koruny vůči euru a pokračující pokles zahraničních výrobních cen.

Zveřejněná data i nadále potvrzují nízkoinflační vývoj české ekonomiky v letošním roce. Podle stávající prognózy ČNB celková i měnověpolitická inflace do začátku příštího roku vzrostou. Poté však dočasně zvolní, a na horizontu měnové politiky se tak budou nadále pohybovat pod 2% cílem, v jehož blízkosti se budou nacházet až v roce 2017. Celkové nákladové tlaky na růst spotřebitelských cen se budou zvyšovat jen postupně, když protiinflační působení dovozních cen odrážející propad světových cen ropy, utlumený cenový vývoj v eurozóně a nedávné posílení koruny vůči euru odezní až v polovině roku 2016. V domácí ekonomice se budou náklady i nadále zvyšovat zejména vlivem zrychlující dynamiky mezd v podmínkách pokračujícího růstu ekonomické aktivity.

Autorem je Tomáš Holub, ředitel sekce měnové

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.