Stratégové: ECB půjde proti Fedu. Euro srazí na paritu


12:48 • 8. září 2015

Tagy: ECB, Fed, sazby, forex, měnová politika, koruna, euro, dolar, EURUSD

Do konce letošního roku, pravděpodobně už v říjnu, rozšíří Evropská centrální banka svůj program nákupů aktiv – evropské QE – z dosavadního objemu 60 miliard eur měsíčně. Zareaguje rychleji, než Fed a proti jeho zvýšení sazeb. Oslabí tím euro proti americkému dolaru a srazí výnosy na evropských dluhopisech, předpověděli stratégové banky ABN Amro.

„Za nejpravděpodobnější krok pokládáme navýšení QE o 20 miliard eur na celkových 80 miliard eur už v říjnu. ECB si tím vytvoří dostatek prostoru a nové síly,“ uvedli šéf makrovýzkumu v ABN Amro Nick Kounis a stratég pro aktiva s fixním výnosem Kim Liu. Už na posledním měnovém jednání si ECB odsouhlasila právo zvýšit podíl nakaždé z nakupovaných emisí ze čtvrtiny na třetinu. „Začne rozsáhleji nakupovat dluhopisy,“ soudí ABN Amro. ECB se podle stratégů banky bude snažit rychle reagovat na dění v Číně a s krokem neotálet.

ECB připouští návrat k deflaci, sráží euro

V souvislosti sázky na rozšíření QE očekává ABN Amro nižší výnosy dluhopisů a slabší euro proti americkému dolaru. U německého 10letého dluhopisu (bundu) čeká ABN Amro nově výnos na konci roku kolem 0,5 procenta proti dosavadnímu odhadu 0,7 %. Americká centrální banka Fed dle ABN Amro zvedne sazby letos jednou a to v prosinci a výnos 10letého amerického dluhopisu na konci roku bude dosahovat kolem 2,3 procenta.

Výnos českých bondů je pod německými. ČNB brání korunu

Euro krok ECB v kombinaci s očekávaným prosincovým růstem sazeb Fedu do konce roku 2015 pošle na paritu k americkému dolaru, odhadují stratégové banky.

„Podrobný pohled na nákupy ECB ukazuje, že v červenci i srpnu centrální banka zvolnila, s prvními dny září je ale toto polevení pryč. V červenci ECB v rámci QE nakoupila aktiva za 61 miliard eur, v srpnu pouze za 51,6 miliardy eur. S prvním týdnem září je akcelerovala,“ poznamenává ve zprávě ABN Amro. 

Goldman Sachs: Dolar uvidíme na paritě s eurem, akcie bez zisků

Deutsche Bank: Euro oslabí na paritu s dolarem ještě letos

Morgan Stanley snížila výhled pro euro k dolaru: Ještě letos pod paritou

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.