Jak chytit investiční příležitost? Evropský summit P2P půjček napoví!


06:52 • 8. března 2016

Ve dnech 9. a 10. března 2016 se bude v Konferenčním centru City v Praze konat již druhý ročník Evropského summinu P2P a Angel investování. Zakladatelé a zástupci nejvýznamnějších evropských Peer to Peer (P2P) platforem představí účastníkům, jaké příležitosti se otevírají před investory a jak P2P půjčky mění prostředí financování malých a středních firem v celé Evropě. V neposlední řadě budou mít účastníci možnost potkat příjemce P2P půjček a poznat jejich podnikatelské záměry.

Co je Peer to Peer úvěrování a proč tak dynamicky roste?

Zatímco před pěti lety nebylo o Peer to Peer úvěrování v podstatě slyšet, v dnešní době existuje po celém světě řada P2P platforem a jejich obliba mezi lidmi a firmami neustále roste. Mezi investory do těchto úvěrů najdeme kromě jednotlivců i významné institucionální investory. Příkladem je investice banky AEGON do P2P platformy Auxmoney ve výši 150 mil. EUR.

Peer to Peer platformy představují alternativu k tradičním způsobům financování. Platformy umožňují jednotlivcům nebo firmám půjčit si přes internet přímo od investorů, bez nutnosti využívat banky či nebankovní instituce jako zprostředkovatele. Podle portálu Statista si takto v roce 2015 lidé a firmy globálně vypůjčili celkem 64 mld. dolarů. Do roku 2025 se odhaduje, že objem P2P půjček naroste na 1 bil. dolarů, tedy 20krát vice než dnes.

Jaké jsou výhody Peer to Peer úvěrování?

Výhody P2P financování jsou zřejmé na první pohled. Na rozdíl od bank jsou P2P platformy levnější a transparentnější. Zisk plyne jejich provozovatelům z poplatků za správu a administraci jednotlivých úvěrů.

V porovnání s bankami jsou jejich provozní náklady mnohem nižší. Díky tomu mohou nabídnout příjemcům půjčky s nižším úrokem, než by dostali v bance a investorům zase atraktivnější výnosy (podle Lending Clubu v průměru 5 – 9 %). Investoři si mohou vybrat z platforem pracujících jak se spotřebitelskými, tak podnikatelskými úvěry a mohou si vybírat investice do půjčky také s ohledem na dobu její splatnosti, která se pohybuje obvykle v rozmezí 30 dní až 5 let.

Jsou Peer to Peer půjčky bezpečné?

Kromě řady výhod přinášejí P2P úvěry také nevýhody. Investice nejsou garantovány ani pojištěny a jako u každé peněžité půjčky hrozí, že příjemce půjčky nebude svůj závazek řádně a včas splácet. Pro zajištění stabilního výnosu s minimálním rizikem je proto důležitá diverzifikace investice mezi velký počet různých typů půjček, s různou délkou splatnosti a rizikovosti.

Statistiky od nejznámějších poskytovatelů P2P půjček ale ukazují, že naprostá většina příjemců půjček svým závazkům dostála v plné výši a včas. Důvodem jsou kritéria, která musí příjemce splnit, aby mu byla půjčka poskytnuta. Mnoho zprostředkovatelů rovněž každému příjemci půjčky přidělí úvěrové hodnocení, které ukazuje, jak důvěryhodný příjemce z hlediska splácení půjček je. Některé velké P2P platformy mají rezervní fondy, které slouží k pokrytí ztrát z nesplacených půjček.

Kde zjistím více informací, jak mohu investovat do P2P úvěrů v ČR nebo zahraničí?

V České republice působí v současné době několik P2P platforem. Na spotřebitelské půjčky se zaměřuje Zonky a na firemní půjčky platforma SymCredit. Platformu SymCredit založil americký finančník Michael Sonenshine se svou finanční a investiční skupinou Symfonie Group, která jako jediná v České republice nabízí přes svůj P2P fond investování do P2P půjček v zahraničních platformách Lending Club, Prosper a Funding Circle.

Pokud jste mezi těmi, kteří se chtějí o investování či půjčování přes Peer to Peer půjčky dozvědět více, přijďte ve dnech 9. – 10. března 2016 na Evropský Summit P2P a Angel investování.  Čtenáři portálu Roklenu24.cz mohou získat lístky pod následujícím odkazem http://bit.ly/1TebRIb.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.